Göçmen çıkarmaları Lampedusa’ya “savaş eylemi”, Salvini muhalefetin gözünde

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Matteo Salvini’nin göçmenlerin Lampedusa’ya çıkışıyla ilgili sözlerine tepkiler yükseliyor. Başbakan yardımcısı, “Onlar var olmayan bir Avrupa’nın simgesidir. Birkaç saat içinde 120 donanma gemisinin gelmesi, bu kendiliğinden bir olay değil, bir savaş eylemidir” dedi. Salvini, “24 saatte 6 bin kişi tesadüfen gelmiyor. Bu göçün arkasında bir yön olduğuna inanıyorum” diye ekledi.

Tepkiler anında gerçekleşti. “Lampedusa’daki durum tükendi; binlerce göçmen günlerce terk edilmiş durumda ve yerel halk baskı altında” diyor Laura Boldrini Demokrat Parti’den – Meloni’nin istediği olağanüstü hal ilanı hangi amaca hizmet etti? STK’lara yönelik kararname ve Cutro kararnamesi ile İtalyan Hükümeti ve Avrupa Birliği’nin Tunuslu otokrat Kaïs Sayed ile yaptığı anlaşmalar durumu daha da kötüleştirdi. Bu felaket senaryosu karşısında Bakan Salvini ne yapacak? İnsan ticaretini yöneten suç örgütlerinin olduğunu keşfeder. Sonra ‘dış yönlendirme’ ve ‘savaş eylemi’nden bahsediyor. Ülkemize karşı bu ‘savaş eylemini’ kim gerçekleştirecek? Artık göçmen meselesi tam bir bumerang haline gelmişken, İtalya’ya yönelik komplo da zamanında geldi.”

“Salvini’ye tişörtlerini topladığı Putin’in Ukrayna’ya karşı bir savaş eylemi olduğunu hatırlatıyorum. Alessandro ZanDemokrat Parti milletvekili – Lampedusa’da olup bitenler, bu hükümetin göç politikalarında tam bir başarısızlığıdır – bir başkası -. Yalnızca onlara ait olan sorumlulukları devretmezsiniz.”

“Merkez sağın muhalefetteyken yaptığı gibi çıkarmaların sorumluluğunu hükümete atfetmedim. Ancak bir başbakan yardımcısının ‘savaş eylemi’ kelimesini, sanki kendisi bir askermiş gibi düşünmeden bu şekilde kullandığını duydum. Barda yoldan geçen birinin konuşması kabul edilemez “Salvini bizi gülünç duruma düşürüyor. Meloni müdahale etmeli”, diye soruyor Eylem lideri Carlo Calenda.

İtalyan Solu’nun ulusal sekreteri adına, Nicola FratoianniYeşil-Sol İttifakı milletvekili, “Salvini’nin bir savaş eylemini çağrıştırmasıyla, tam bir komedinin içindeyiz. Lampedusa’dan gelen skandal görüntüler karşısında zevksiz bir komedi. Gerçek bir komedi iken kötü bir zevke sahip bir komedi. Avrupa’da yaşanan anlamsız ve kanlı bir savaş. Ülkemizde sürmekte olan tek savaşın, her gün işyerinde hayatını kaybeden işçilere karşı olduğunu düşünürsek, tatsız bir saçmalık.” “Açıkçası hızlı ve etkili bir hükümete ihtiyacımız var” diye bitiriyor Fratoianni, bunun yerine tiyatrodan oluşan bir hükümete sahibiz”.

“Savaş eylemi mi? Çıkarmaların arkasında mı? Bakan Salvini’yi ciddiye almak istiyorum: suçlamaları çok ciddi” diye altını çiziyor +Avrupa sekreteri, Riccardo Magi – O halde bu savaş eyleminin arkasında kimin olduğunu ve bu çıkarmaların yöneticisinin kim olduğunu açıkça söyleyin. İtalyan Cumhuriyeti’nin bir bakanından temennilere değil gerçeğe dayalı açıklamalar bekliyorum. Aksi takdirde sahada tek bir hipotez var: Lig’in lideri henüz birkaç yıl önceki mojito’nun etkisini atlatamadı.”