Giorgia Meloni'nin basına söyledikleri

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Herkesin beklediği soru hemen değil, uzun bir basın toplantısı sonrasında geldi. Ayın 15'i, birden fazla muhabir Montecitorio grup odasında beklemeyi damgalamak için alay ediyor. Giorgia Meloni sipariş vermek için çağrı yapıyor çünkü Pozzolo davasında onun için gülünecek hiçbir şey yok. Bu onun günlerdir acı bir şekilde üzerinde durduğu bir hikaye – Rosazza'daki yılbaşı yemeği, Fratelli d'Italia'nın yardımcısı Emanuele Pozzolo'nun, bulunduğu belediyede sadece 99 kişinin bulunduğu bir partide silahından ateş açılmasıyla sona erdi. Müsteşar Andrea Delmastro da oradaydı; öyle ki, uluslararası basının bile ilgisini çeken bu olaydan duyduğu rahatsızlığı gizleyemedi.

Pozzolo, Fratelli d'Italia tarafından uzaklaştırıldı, sorumluluk çağrısı

Demokrat Parti Sekreteri Elly Schlein, iki ertelemenin ardından yıl başı konferansına dönüştürülen geleneksel yıl sonu konferansı başlamak üzereyken, ajanslar aracılığıyla başbakandan özür dilemesini ve parlamenterin istifasını talep ederek sinirleniyor. Meloni hazırlıksız yakalanmaz, en çetrefilli sorulardan birinin ortaya çıkmasını bekler ve şunu netleştirir: “Mesele şu ki, elinde silah olan herkesin ona ciddiyet ve sorumlulukla bakma hukuki ve ahlaki görevidir ve bunun için de oradayız. olup bitenlerle ilgili bir sorun var.” Ona göre “birisi sorumlu değildi ve silahı tutan kişi oydu: Benim için bu, bırakın İtalya Kardeşler'in bir milletvekili için, bir milletvekili için bile hiçbir İtalyan için iyi değil”. Bu nedenle, “Pozzolo'nun Fdi hakemlerinden oluşan garanti komisyonuna sevk edilmesini ve karara kadar Fdi tarafından açığa alınmasını istedim. Kanuni düzeyde yapabileceğim budur”.

Başbakan partisinin yapısını savunuyor ancak başkalarının hatalarının bedelini ödemeye razı değil. “Her zaman hata yapabilecek, yanlış şeyler yapabilecek biri vardır ama şunu açıkça belirtiyor: Eğer yanımdaki insanlar bunu anlamıyorsa, bu hayatı omuzlarımda taşıdığım sorumlulukla yaşamaya hazır değilim. Sorumluluk. Bu çok sık olmuyor ama ben ve yakınımdaki insanlar bununla uğraşırken, bu sorumluluğun herkes için geçerli olduğunu hatırlamakta fayda var. Ve bu konuda katı olmaya niyetliyim.”

Verdini davası

Dikenli bir sorunun hemen ardından başka bir soru geliyor; bu sefer konu, Denis'in oğlu ve Francesca'nın kardeşi, başbakan yardımcısı ve bakan Matteo Salvini'nin hayat arkadaşı Tommaso Verdini'nin ev hapsine alınmasına yol açan Anas soruşturmasıyla ilgili.

Bizi soruşturmanın gelişmelerini beklemeye ve “teoremler hakkında yorum yapmamaya” davet eden Meloni, soruşturmaların merkezinde yer alan telefon dinlemelerinin “önceki hükümeti ilgilendirdiğini: Salvini sorgulanmıyor ve bu nedenle yapması gerektiğine inanıyorum” dedi. Daireye rapor vermeyin” diyerek davayı tasfiye ediyor.

Elly Schlein ile TV karşılaştırması, Avrupa seçimleri ve Brüksel'deki ittifaklar

Özellikle Avrupa seçimleri yaklaşmışken ve kendisi de oyuna çoktan girmiş gibi göründüğünden, hem hükümet tutumuyla hem de mücadeleci tavrıyla soruları kesin bir şekilde yanıtlıyor.

Tam da bu noktada olası adaylığına dair ipuçları veriyor ve demo sekreteri Elly Schlein ile bir TV karşılaşmasına çıkma mücadelesine girişiyor. Brüksel'deki katılımıyla ilgili çekincelerini kaldırmıyor ancak müdahil olmaya hazır olduğunu öne sürüyor: “Benim için hiçbir şey vatandaşların rızasını aldığımı bilmekten daha önemli değil” ama kararın verilmesi ve başkalarıyla paylaşılması gerekiyor. müttefikleri: “Bu, birlikte yapılması gereken doğru bir seçim” diyor inançla. Çünkü yenilmesi gereken rakibin sahanın diğer yarısında olduğunu ve hükümetinin dengesini bozabilecek bir seçim kampanyasının hayaletlerini kovaladığını öne sürüyor.

“Bu farklılıkların bir katma değer olduğuna ve hepimizin büyüyebileceğine inanıyorum. Kimsenin hükümet yönetimini parti çıkarlarına teslim etme arzusu olduğunu düşünmüyorum.” Gelecekteki oylama sonrası düzenlemeler konusunda ihtiyatlı olan Meloni, her halükarda aklında ne olduğunu anlıyor. EPP, PSE ve Liberallerden oluşan mevcut çoğunluk yerine “alternatif bir çoğunluk” oluşturmak için çalışın. Ancak bunun yerine, anketlerden de anlaşılacağı üzere yeniden bir 'Ursula çoğunluğu' ortaya çıkarsa, başbakanın rotası Komisyon'a verilen desteği Strazburg Parlamentosu'na verilen destekten ayırmaya odaklanacak, böylece anlaşma yapmama çizgisini teyit edecek ve “Parlamentoda istikrarlı bir çoğunluk” için solla anlaşmalar yapıldı.

Meloni, Salvini'nin müttefiki AfD gibi partilere mesafeli yaklaşırken, Rusya hakkında “ilginç bir tartışma yaptığını” kabul ettiği Marine Le Pen'e fırsatlar açıyor.

Başbakan ESM ile ilgili suçlamaları reddetti

Bu nedenle, ESM reformunun onaylanmamasının ardından İtalya'nın Avrupa'da izolasyonunun risklerine ilişkin suçlamaları şiddetle reddediyor. Onun için “modası geçmiş” olan ve reddedilmesi “Parlamentoda hiçbir zaman çoğunluğun olmadığı”, şimdi değil her zaman olduğu, dolayısıyla “hata”nın geçmişte yapıldığı ve yeniden biçimlendirmeyi imzaladığı gerçeğiyle bağlantılı olan bir araç. “Çoğunluk olmadığını bilmelerine” ve dolayısıyla İtalya'yı “zor bir duruma” sokmalarına rağmen 'Kurtarma Devletleri'.

Kendisi daha sonra Parlamentonun hayır cevabının hiçbir şekilde yeni İstikrar ve Büyüme Paktı'na yönelik 'kötü bir tepki' olmadığını, bunun “benim istediğim bir Pakt olmadığını” ancak “her açıdan tatmin olduğumu” ifade eden bir “sentez” olduğunu temin etti. verilen koşullar”.

“Tuvalete gitmem gerekiyor”, Meloni ve konferans arası – Video

Ferragni davası, Meloni: “Hayırseverlik şeffaflığı konusunda daha iyi kurallar hayal edin”

Cutro ile 2024'ün zorlukları, 2023'ün en zorlu anı

2024'ün zorluklarına gelince, başbakan adalet reformunu, bürokrasiye karşı mücadeleyi, Pnrr'ın kararlı oyununu sürdürmeye devam edeceğini ve aynı zamanda en çok hak eden öğrencileri burslarla finanse eden bir projenin de 2024'te hayata geçirileceğini belirtiyor. önümüzdeki aylar. Bunun yerine geçmişe baktığında Meloni, 2023'ün en zor anı olan geçen Şubat ayındaki Cutro trajedisi hakkında çok az şüphe gösteriyor. “Doksan dört kişinin ölmesi, bunun sizin hatanız olduğu suçlaması ağır bir şey…”.

Ayrıca okuyun