FTX Kurucusundan Şok Açıklamalar: Bitcoin’ler O Borsaya Gitti!

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Salı günü, Sam Bankman-Fried’in (SBF) FTX iflasından bu yana yaptığı birinci uzun röportaj gazeteci Tiffany Fong tarafınca YouTube’da yayınlandı. Bankman-Fried, röportajda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Hatta, FTX hacker’ına bile değindi. İşte detaylar…

FTX CEO’su, “arka kapı” argümanlarına yanıt verdi

Eski CEO, iflastan bu yana kendisi hakkında öne sürülen bir dizi teze ve FTX ABD’li müşterilerinin durumuna ait bakış açısını sundu. Wong, CEO’nun FTX’in finansal kayıtlarını diğerlerini uyarmadan komutları yürütmeye müsaade veren bir “arka kapı” kullanarak değiştirdiği tarafındaki evvelki savlarla ilgili olarak SBF’yi sorguladı. Bu argüman, FTX’in iflas etmesinden daha sonraki günlerde Reuters tarafınca tekraren yenidenlanmıştı. Art kapının müşteri fonlarını FTX’in kardeş ticaret masası Alameda Research’e aktarmak için kullanıldığını ekledi.

Görüşme sırasında SBF, “Kesinlikle sistemde bir ‘arka kapı’ inşa etmiyordum,” diye yanıtladı. “Tam olarak neyi kastettiklerini bilmiyorum,” diye ekledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Reuters, 15 Kasım’da art kapının FTX’in mühendislik lideri Gary Wang tarafınca yapıldığını tez etmişti. Argümana göre yalnızca Wang, SBF ve onun en içteki etrafı fonların hareketini biliyordu.

“FTT bedelsiz değil”

FTT ile ilgili olarak SBF, borsanın tokenının kıymetsiz olduğuna inanmadığını söylemiş oldu. FTT’nin satın alma + yakma sistemi, fiyat indirimleri ve nakit akışına işaret etti. “Değerinin ortalama tokenden daha ekonomik olarak desteklendiğini düşünüyorum” dedi. FTT, Kasım ayına 20 doların üzerinde başladı. Lakin artık yazım sırasında 1,31 dolardan süreç görüyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, açık piyasada 500 milyon dolar bedelinde token satmakla tehdit ettiğinde fiyatı süratle düştü.

SBF, tokenin Alameda ve FTX’teki (FTT’nin teminat olduğu) marj davetleri yahut varlığın likidite eksikliği niçiniyle çöktüğü savlarını reddetti. Bunun yerine, büyük satışa yol açan şeyin borsaya olan inanç kaybı olduğunu söylemiş oldu.

SBF’in iflas pişmanlığı

FTX 11 Kasım’da iflas müracaatında bulunduğunda, hem Alameda Research tıpkı vakitte FTX US dahil yüzlerce bağlı şirket ona katıldı. Bankman-Fried, sadece bir gün evvel FTX US’teki varlıkların serpintiden “mali olarak etkilenmediğini” argüman etmişti. Sonraki gün biroldukca kişinin başı karışmış ve ona kızmıştı. Bankman-Fried, “Bu belgeyi sunduğum için beni suçlayabilirsiniz. Yalnızca hayır demeliydim. Yapılacak en yanlışsız şey, iflas başvurusu yapmamaktı” dedi. Ayrıyeten, bu sonucu iptal etmek için “her şeyimi verirdim,” diye ekledi.

FTX hackerı konusundaki düşünceleri

Ayrıca Kısım 11 iflas müracaatının yapıldığı gece 650 milyon dolarlık kuşkulu “hack“in ardında kimin olabileceğini daralttığını söylemiş oldu. Bankman-Fried, “Şüphelileri sekiz bireye kadar daralttım. Hangisi olduğunu bilmiyorum” dedi. Şüphelinin ya eski bir FTX çalışanı ya da eski bir çalışanın bilgisayarına makûs maksatlı yazılım yükleyen biri olduğunu öne sürdü.

FTX’in şu anda kendisini ortasında bulduğu karmaşaya nasıl düştüğü konusunda, Bankman-Fried, Fang’a borsasının tokeni FTT’nin çöküşünün direkt rastgele bir marj daveti niçiniyle bir banka atağına yol açmadığını söylemiş oldu. Fakat dehşetten kaynaklanan büyük bir satış niçiniyle sorun yaşadıklarını aktardı. Bir likidite kriziyle karşı karşıya kalan ve borsanın teğe bir müşteri fonu rezervi tutmadığını kabul etmek zorunda kalan FTX, 9 Kasım’da tüm müşteriler için para çekme süreçlerini dondurdu.

Bu sırada, hacker FTX’ten çaldığı coin’leri hareket ettirmeye devam ediyor. Uzmanlar, 4.1 milyon dolarlık 255 BTC’nin OKX’e gittiğini buldu. Ayrıyeten hacker çaldığı fonları CoinMixer’a yatırdı. Birinci CoinMixer yatırımı, hacker’ın Ren Bridge’i kullanımının akabinde gerçekleşti. Bilindiği üzere Ren Bridge’i Ethereum’ları Bitcoin’e dönüştürmek için kullandı. Son durumda, hackerın cüzdanında 7 milyon dolarlık ETH kaldı. Uzman isim ZackXBT, hacker’ın CoinMixer’dan para çekmesinin akabinde fonları OKX’e aktarmasının mümkün olduğunu söylemiş oldu.

2/ Here is an example of one of the deposit addresses that received funds from ChipMixer on 11/23.

3QKZuAmHMmx4YikFinUbxDYgvXTCATumcE

Each of the addresses follow a similar pattern:

-withdrawal from CM
-50% peels off
-50% deposited to OKX pic.twitter.com/MSOEiR5fQt

— ZachXBT (@zachxbt) November 29, 2022

niçin Bahamalar?

Geçtiğimiz haftalarda, FTX, Bahamalı “düzenleyicilerin” Bahama vatandaşları için para çekme konusunda kendisine aktifleştirme buyruğu verdiğini duyurmuştu. Bahama SEC ondan sonrasında düzenleyicilerin bu biçimde bir talepte bulunduğunu yalanladı. Gerçekte SBF, Fong’a Bahama’daki geri çekilmelere öncelik verdiğini itiraf etti. Zira “şu anda bulunduğum yer orası” dedi.