Fehmi Koru: Kemal Kılıçdaroğlu yahut Mansur Yavaş’ın adaylığı seçim tarihini erkene çeker

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Geçenlerde katıldığım bir programda, bana, “Erken seçim olur mu” sorusu da yöneltildi, her vakit olduğu üzere, bir baskın seçim beklediğimi belirttim.

Dün, buna bir adım daha yaklaşıldığını bana düşündüren üç açıklamayla karşılaştım.

CHP genel lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bir aktifliği için bulunduğu İzmir’de yaptığı kapsamlı konuşmada, partisi yöneticilerine, “Artık bilmek zorundayım, sizler hakikaten benimle birlikte misiniz?” sorusunu yöneltti.

İYİ Parti genel başkanlığı danışmanı, kısa Twit iletisiyle, “Son noktayı Akşener koyar” çıkışında bulundu.

Bir periyot AK Parti’den milletvekilliği de yapmış yorumcu Emin Sevecen de, katıldığı bir radyo programında, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı açıklanırsa Tayyip Erdoğan çabucak erken seçime gider” görüşünü paylaştı.

Özellikle seçimin erken mi vaktinde mı olacağı konusuna açıklık getirebilmeyi sağlayacak değerli çıkışlar bunlar…

Akşener son noktayı koymaya hazır görünüyor

Muhalefetin en büyük kısmı ‘6’lı masa’ olarak bilinen Millet İttifakı içerisinde ve rakip Cumhur İttifakı’nın adayı karşısına çıkacak kişi o masada yer alan altı önderin onayıyla belirlenecek. Bilinen bu. Fakat DÜZGÜN Parti danışmanının çıkışı da yabana atılamaz.

niçini şu: 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin kararınu Meral Akşener belirlemişti. Onun aday olmaktaki ısrarı muhalefet cephesini Cumhur İttifakı adayı karşısına birden çok aday çıkarmak zorunda bırakmıştı. Tayyip Erdoğan, o seçimde, son noktayı Meral Akşener’in koyması yardımıyla birinci çeşitte cumhurbaşkanı seçilebildi.

aynı vakitte kolaylıkla ve açık farkla.

Meral Akşener artık de tıpkı tutumunu sürdürüyor. Daha çabucak hemen ne olacağı meçhulken, “Ben aday değilim, başbakan olacağım” çıkışıyla ön aldı. bu biçimde bir çıkışa gerek var mıydı? Sanmıyorum. Siyasete birinci adımı attığı partinin kurucu önderi Süleyman Demirel’in “Doğmamış çocuğa don biçilmez” veciz kelamı bu biçimde durumlar için söylenmiştir.

Muhalefetin adayı belirleneceği vakit da, Meral Akşener’in son noktayı koymaya şimdiden hazırlandığına hiç kuşkum yok.

AK Parti’nin prestij ettiği müelliflerden, ÂLÂ Parti başkanının, aday olarak ismi dolaşanlardan Mansur Yavaş’ı bu niyetinden caydırmak için uğraş sarf ettiğini ileri sürenler çıksa da, YETERLİ Parti’de genel lidere en yakın olanlardan gönülde yatan adayın CHP’den Ankara’ya belediye lideri seçilmiş ülkücü kökenli Mansur Yavaş olduğu yolunda görüşler sıklaşmaya başladı.

Gelelim Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki çıkışına…

CHP başkanı Kılıçdaroğlu fazlacatandır muhalefetin cumhurbaşkanı adayı üzere konuşuyor ve o denli de davranıyor. Önünde konuştuğu kitleler de ona adaymış üzere reaksiyon veriyorlar. İktidar değişikliği gerçekleşir ve cumhurbaşkanı da muhalefetten olursa neler yapılacağı konusunda vaat içeren açıklamaları da daima onun ağzından öğreniyoruz.

Partisinin kurmayları da ne vakit adaylık konusu açılsa, lafı eğip bükmeden, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini söylem ediyorlar.

Görünürde Kılıçdaroğlu kendisi ve partisi kurmaylarının adayı…

Adaylığı önünde en büyük mahzur, kimilerinin sandığı üzere, hiç bir vakit saklamadığı Alevi kimliği değil Kılıçdaroğlu’nun; temel sorun, kendisinin aday olacakmış üzere davranırken iktidar değişikliği daha sonrasına dönük olarak kitlelere verdiği vaatler…

Çok argümanlı ve büyük kısmının çabucak yahut kısa müddette yerine getirilmesi mümkün görünmeyen vaatler, aday olur ve kazanırsa önüne çıkarılacaktır.

Vaatlerine bakarak, adaymış üzere davranmasına ve konuşmasına karşın, günü geldiğinde, Kılıçdaroğlu’nun bir oburunu aday olarak öne çıkartacağını düşünüyorum.

Dün İzmir’de partili kitle önünde sorduğu “Artık bilmek zorundayım, sizler nitekim benimle birlikte misiniz?” sorusunu da, o gün gelip bir öbür ismi öne çıkardığında kendisine itiraz edilmemesini sağlamak hedefli bir çıkış olarak yorumluyorum.

aslına bakarsan CHP en büyük imtihandan o günlerde geçecek. Parti tabanı ve ileri gelenleri kendisini aday görmek istedikleri ve olacağından da emin oldukları biçimde, ‘6’lı masa’dan bir diğer isme onay çıktığını Kılıçdaroğlu kendilerine ilettiğinde, CHP’liler nasıl bir reaksiyon verecekler?

Bu soruyu rastgele bir bilgiye -hatta duyuma- dayanarak sormuyorum. Gri beyin hücrelerimi zorladığımda vardığım bir sonuç bu. şahsi bir akıl yürütme.

Yani?

‘6’lı masa’ denilen önderlerden Kılıçdaroğlu ismi de pekala adaylık onayı alabileceği biçimde, bir daha Kılıçdaroğlu‘nun teklif edeceği farklı bir isme de onay çıkabilir.

Seçim tarihini adayın kim olduğu belirler

Emin Şirin’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanması durumunda AK Parti’nin erken seçime gitmek isteyeceği yorumu bu kronoloji içerisinde kıymet taşıyor.

Mansur Yavaş aday olduğunda da bir daha seçim tarihini erkene almak ister AK Parti.

AK Parti’nin başarılı çıkabilmesi için, sözcülerinin her vesileyle belirttiklerinin tersine, seçimin vaktinde değil daha erken yapılması koşul.

Zamanında, yani 2023 yılının ortalarında gidilecek bir seçim, birkaç istikametten AK Parti açısından sıkıntılı.

Hem ekonomik kaideler birebir vakitte dış siyasetteki tercihler için uygun bir vakit olmaz dokuz ay daha sonrası.

Bunu en âlâ AK Parti başkanı de olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bilir.

Ayrıca, Erdoğan’ın önündeki anayasal manisi kaideleri zorlayarak aşmaya çalışması yerine, TBMM’ye erken seçim sonucu aldırarak adaylığını gerçekleştirmesinin daha hakikat olacağı da ortada.

Karşısında kimi -doğrusu kimleri- aday olarak görmek ister Tayyip Erdoğan?

Tercih edeceği aday isimlerini de bir daha şahsi akıl yürütmeme dayanarak paylaşabilirim: Kemal Kılıçdaroğlu yahut Mansur Yavaş…

Tayyip Erdoğan’ın, Millet İttifakı tarafınca hangisi aday gösterilirse gösterilsin, bu iki ismin, fazla zorlanmadan yenebileceğini düşüneceği adaylar olduğunu sanıyorum.

İster CHP ileri gelenlerinin dileği olan Kemal Kılıçdaroğlu yahut isterse GÜZEL Partililer ve bilhassa Meral Akşener’in son anda öne süreceğini düşündüğüm isim olan Mansur Yavaş aday ilan edilsin, Tayyip Erdoğan fazla vakit geçirilmeden seçime gitmek isteyebilecektir.

Lafı fazla uzatmayayım; galiba en keskin dönemece yaklaşıyoruz.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.