Fehmi Koru: “Kabahat samur kürk olsa da” demiş eskiler, Erdoğan-Babacan kelam düellosu bana o özdeyişi hatırlattı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Şu günlerde iki partinin genel lideri içinde enteresan bir kelam düellosuna şahit olunuyor.

Parti genel liderlerinden biri Ali Babacan (DEVA Partisi), oburu de Tayyip Erdoğan (AK Parti).

DEVA Partisi genel lideri Babacan, Türkiye’nin son 20 yılına damga vuran AK Parti iktidarının yaklaşık birinci 13 yılında izlenen iktisat siyasetlerinde bakan olarak kendisinin belirleyici rolü bulunduğuna dair açıklamalar yaptı.

AK Parti genel lideri da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Babacan’ın hükümetin ekonomik başarılarına sahip çıktığı periyotta başbakan makamında bulunduğunu hatırlatarak, o devrin muvaffakiyetlerinin kendisine ilişkin olduğunu söylemiş oldu.

Babacan ise niye tıpkı muvaffakiyetin kendisinin hükümette yer almadığı son senelerda gösterilemediğini sorgulamakta.

Konuya ait bir haberin ilgili kısmı şu biçimde:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik ‘Altı sıfırı Türk Lirası’ndan çıkaran bu Başbakan. Sen kimsin ya? Başbakan olur vermedikten daha sonra sen ne yapabilirsin ya?’ kelamlarına yanıt veren Babacan, ‘Tek imzayla aklınıza geleni yapabiliyorsunuz. Madem keramet imzada, bir imza atın da şu enflasyonu düşürüverin’ dedi.”

Haberde sahip çıkılmak istenen ‘başarı’ olarak sırf paralardan altı sıfırın atılması gösteriliyor, lakin iki siyasi içindeki atışma aslında tüm ekonomik performansla ilgili.

Babacan, AK Parti iktidarının birinci devrinden -18 Kasım 2002’den- başlayıp Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu birinci periyodun bir kısmına -28 Ağustos 2015’e- kadar kurulmuş bütün hükümetlerde bakan olarak vazife yaptı. O uzun periyotta, iki yıldan kısa bir süre -29 Ağustos 2007 ile 1 Mayıs 2009 arası- dışişleri bakanlığı koltuğunda otursa, birebir devirlerde AB ile baş müzakerecilik vazifesini yerine getirse ve son altı yıl boyunca -1 Mayıs 2009 ile 28 Ağustos 2015 arası- başbakan yardımcısı sıfatını taşımış olsa da, genel çizgileriyle iktisattan sorumlu hükümet üyesi daima Babacan’dı.

AK Parti’nin 2015 yılına kadar geçen birinci 13 yılının ekonomik performansını, bilhassa bugünlerde yaşanan ekonomik kahırlarla mukayese edildiğinde, pek epey taraftan başarılı bulmak mümkün.

O periyotta, AB ile üyelik müzakerelerinin sonuna yaklaşmış, ulusal geliri 12 bin doları aşmış, ihracatta rekorlar kıran bir Türkiye vardı ve 2005 yılında evvelki iktidarlardan miras fazlaca sıfırlı TL bir çırpıda o sıfırlardan kurtarılarak kurda ‘1 dolar = 1.33 TL’ istikrarı yakalanmıştı ve yıllık enflasyon oranı da %7.72 idi.

İki başkan içindeki kelam düellosu o ‘başarı’nın sahipliği ile ilgili.

Babacan “Ben yaptım” diyor, Erdoğan da “Ben yaptırdım” iddiasında…

Söz düellosunda kim haklı?

Konuya hangi açıdan baktığımıza bakılırsa karşılık değişebiliyor. Benim baktığım açıdan, her ne kadar sert sözler kullanıyor olsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Babacan’ın nazaranvde bulunduğu devirde izlenen ekonomik siyasete sahip çıkmakla, o devri başarılı bulduğunu kabul etmiş oluyor. Babacan’ın o başarıyı göstermesi de devrin başbakanı Erdoğan’ın 2015’e kadar onu daima bakan olarak tutmasıyla sağlanmış oldu.

Bana nazaran, tarafların her ikisi de kendileri açısından haklılar.

Aslında kelam düellosu bir yönüyle dün ile değil daha epeyce bugün ile ilgili ve bu sebeple de karşılıklı atışmadan hükümette 2015 daha sonrasında iktisattan sorumlu bakan olarak bulunmuş siyasalların rahatsızlık duyması beklenir.

Tabii, iktisadın bugün bilhassa fakir-fukara ve garip-gurabayı geçim zahmetine düşürecek derecede bozulmasına yol açmış bireyleri sorumlu mevkilere atayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da…

Ekonomide önemli ıstıraplar bulunduğunu artık Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabul ediyor.

Geçmişe sahip çıkılıyor ve “Onu ben sağladım” deniliyorsa, bugünlerde yaşanan sıkıntılarıdan da sorumluluk artık diğerlerine atfedilemez.

Söz düellosunun en kıymetli çıkarımı bu işte.

Milli gelir bir daha 10 bin doların birebir vakitte epey altına düştü.

Enflasyon TÜİK’e nazaran bile %80’in üzerinde.

1 dolar 20 TL’ye yaklaştı.

TL bir daha bol sıfırlı hale geliyor.

Hemen bütün milletlerarası değerlendirmelerde ardımızda kalan ülkelerin sayısı önümüzdekilerin yarı sayısının altında. Her yıl çabucak her rekabet alanında biraz daha gerilere düşüyor ülkemiz.

Bu tablodan yalnız Nureddin Nebati’yi yahut ondan evvel tıpkı koltukta oturan birkaç bakanı mı sorumlu tutmak gerekecek?

Kaldı ki, 2018 yılına kadar ülkede yürürlükte olan parlamenter sistemde hükümette ‘ortak sorumluluk’ kelam konusuydu; son dört yıldır ‘başkanlık sistemi’ ile yönetiliyor ülkemiz ve ismi üstünde bu yeni sistem bütün yetkileri ‘cumhurbaşkanlığı’ makamında topluyor.

Yeni sistemde bakanlar, eski sistemin bakanlarından farklı olarak, kendilerini atayan makamın buyruk ve talimatlarını yerine getirmekle yükümlüler.

[ABD’deki başkanlık sisteminde bu yüzden hükümet üyeleri için ‘bakan’ değil ‘sekreter’ unvanı kullanılıyor. Başkanlık sisteminde bakanlar liderin sekreterleri pozisyonunda oldukları için.]

Söz düellosu, iki başkan içinde ve iktisat alanında kimin sorumlu olduğuyla ilgili üzere görünse de, temelinde iki idare sistemini birbiriyle mukayeseye yol açması bakımından değer taşıyor.

Hangi sistem bu bakımdan daha gerçek?

Sizce hangisi?

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.