Eski bakan Fakıbaba’dan Şenyaşar ailesine: Kendimi affedemedim, devlet adamına yakışmadı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Eski bakanlardan Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Şenyaşar ailesinden 3 kişinin öldürüldüğü olaya ait olarak yaptığı açıklama niçiniyle kendisini affedemediğini söylemiş oldu.

Fakıbaba, o periyot “terör olayı” dediği hücum için Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuştu.

Fakıbaba, şu sözleri kullandı:

“Ben ne yargıcım, ne savcıyım, ne avukatım. Vicdanımın sesini dinledim. Bana terör olayı olarak anlatılmıştı. Ben de dedim ki ‘PKK yapmış.’ Bakandım, bu biçimde. Bana göre bu, devlet adamına yakışır konuşma olmadı. Ancak bana o denli söylendi, ben de o denli bir sözde bulundum. Keşke söylenmeseydi, keşke o denli bir tabirde bulunmasaydım. İki gün daha sonra baktım ki, Allah rahmet eylesin, bu erkeklerin dükkanına gitmişim. Devletin bakanıyım. Adamlar PKK’lı olsa bana bir şey yapmaları lazımdı. Beni güler yüzle uğurlamışlar. daha sonradan muhakkak oldu. Bunlar PKK’lı değil, HDP’ye oy veren vatandaşlar. Buna hürmet duyarım. HDP’ye oy vermek ayıp değildir. ‘Terör olayı’ dediğim için kendimi affedemedim.”

Ne olmuştu?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın muhafazaları ve yakınları seçim çalışmaları sırasında işy erlerini ziyaret ettiği Şenyaşar ailesine saldırmış, başlayan vakalarda Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. AKP’li Yıldız’ın yakınları Suruç Devlet Hastanesi’nde de hücumlarını sürdürmüş, ağır yaralı Celal ve Adil Şenyaşar ile hastaneye çocuklarını ziyarete giden baba Hacı Esvet Şenyaşar eşi Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek öldürülmüştü. Yaşanan olaylarda AKP’li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile hayatını yitirmişti.

Olaya dair yürütülen soruşturma, birebir gün bulunmasına karşın işyeri ve hastane olarak iki farklı belgeye ayrıldı. İşyeri evrakı ile ilgili açılan davada, Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız‘a ise 18 yıl ile mahpus cezası verildi. Hastanede yaşanan katliama dair 4 yıldır “Gizlilik” sonucu ile yürütülen soruşturma belgesinde ise geçen hafta birinci gözaltılar yaşandı.

Soruşturma kapsamında en son olarak AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akrabalarının da ortasında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.