Doğu Perinçek: goreceksiniz Seyahat davası sonucu Yargıtay’da bozulacak, siz husumetle davranıp, insanları cezaevine koyarsanız o olmaz

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek, Seyahat davasındaki mahkumiyet kararlarının Yargıtay’da bozulacağını belirtti. Perinçek, “Kavalalar ile taban tabana ters bir siyasi anlayışa sahibim. Fakat siz husumetle davranıp, insanları cezaevine koyarsanız o olmaz.” diyerek Seyahat davasındaki mahpus cezalarını eleştirdi.

HaberTürk muharriri Nagehan Alçı, Doğu Perinçek’e Seyahat davası kararları hakkındaki çıkışını sordu. Perinçek sorulara şu cevapları verdi:

-Doğu Beyefendi niye bu biçimde bir çıkış yaptınız? Demokrat çıkışınızdan ötürü sizi canı gönülden kutluyorum. Bu kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk kelamı şu oldu: “Nagehan Hanım nazaranceksiniz bu kararlar Yargıtay’da bozulacak. Bakın siyasi aksilik diğerdir, ceza kanununda yazan cürüm tarifi öteki. Bu kararlar mutlaka Yargıtay safhasında bozulacak.”

-Sizce burada hata yok mu?

“Biz Kavala’nın siyasi tavrına daima karşıyız. Ancak siyasi terslik üzerinden yargısal bir müddetç yürütemezsiniz Nagehan Hanım. Ben doktoralı bir hukukçuyum. Bu yanlıştır. Hukuka uygun değildir bu kararlar. Ben görüp gorebileceğiniz en Anti-Soros beşerim. Duruşum, çizgim ortada. Kavalalar ile taban tabana aykırı bir siyasi anlayışa sahibim. Lakin siz husumetle davranıp, insanları cezaevine koyarsanız o olmaz. Tek başına Henri Barkey ile görüşmek, Soros’un beslediği vakfın yöneticisi olmak hata değildir. Bakın bu bireylere epeyce karşı biri olarak söylüyorum bunu. Siyasi gayret vermek başkadır lakin insanlara siyasi görüşü yüzünden müebbet vermek olmaz.”

“Bu kararlar altının ortasında bir bronzluk oldu”

-Son 50 yılın en âlâ yargısı diyordunuz, altın periyodunu yaşıyor diyordunuz. Bu kararları nereye koyuyorsunuz? Hâlâ bu yorumunuzun ardında mısınız?”

Tabii gerisindeyim Nagehan Hanım, yargı 15 Temmuz 2016’dan daha sonra altın zamanını yaşıyor. Fakat bu kararlar altının ortasında bir bronzluk oldu.

TIKLAYIN | Seyahat davasında karar: Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; 7 bireye 18 yıl mahpus ve tutuklama!

Ne olmuştu?

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin (AK Bakanlar Komitesi), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığı sebebi öne sürülerek Türkiye için yaptırım prosedürünü başlatmasına yol açan Seyahat davasında karar belirtildi. 1637 gündür tutuklu olan Anadolu Kültür İdare Şurası Lideri ve iş insanı Osman Kavala’nın yalnızca hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs (TCK 312) suçlamasından, takdir inidirimi olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmasına, Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin hükümeti ortaya kaldırmaya teşebbüse yardım etmekten 18’er yıl mahpus cezasına çarptırılmalarına ve tutuklamalarına karar verildi.

TIKLAYIN | Doğu Perinçek: Seyahat’te biz de varız, güçleri yetiyorsa benim de yakama yapışsınlar