Diyanet İşleri Lideri Erbaş: Kurada çıkan 30- 40 bin kişiyi hacca götürme imkanı bulacağız

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, bu sene hacca gidecek kişi sayısına ait olarak, “En son hacca götürdüğümüz ölçünün hiç şayet olmazsa yarısı kadar olur diye kestirim ediyorum ancak bu benim arzum. Hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi (kontenjan) geldi. Bu 84 binden, birinci 30 bini ya da birinci 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız” dedi.

Başkanlığın yemekhanesinde düzenlenen iftarın akabinde, Ali Erbaş, gündemdeki hususlara ait açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın bu yılki hac ibadetine ait yaptığı açıklamaya ait konuşan Erbaş, şu tabirleri kullandı:

“2 yıldır malumunuz hac yapamadık. Suudi Arabistan’da yalnızca kendi ortasında sembolik, bir ölçü Müslümanla hac yapıldı. Bu sene inşallah 1 milyon şahısla hac yapma sonucu aldı, Suudi Arabistan. bilgileri önümüzdeki haftalarda açıklayacağını söylemiş oldu. En son hacca götürdüğümüz ölçünün hiç şayet olmazsa yarısı kadar olur diye varsayım ediyorum ancak bu benim arzum. Net sayısı inşallah Suudi Arabistan’dan alacağız. Hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi geldi. Bu 84 binden, birinci 30 bini ya da birinci 40 bini hacca gönerme imkanı bulmuş olacağız. Hakları baki, yalnız 65 yaşını geçmiş olanlar gidemeyecek. Bundan 20 gün kadar evvel Suudi Arabistan ziyaretimiz oldu. Orada Hac Bakanlığı’yla görüştük. Umre konusunda artık Türkiye’de hadise sayılarının fazlaca düştüğünü umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız olduğunu, epeyce istekli olduklarını, talebimizi bildirdik. Onlar da Türkiye’deki olay sayılarının düşmesini dikkate alarak umreyi açtılar. Bundan daha sonra umre hür, dilek eden herkes umreye gidebilir. Ramazan Bayramı daha sonrası için planlamalarımıza başladık”