Cospito, Ristretti Orizzonti: “41bis korkunç bir işkence, siyaset müdahale etmekten korkuyor”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Uzun yıllardır 41bis’te olanların hikayelerini dinliyorum, yazı işleri bürosunda 21 yıldır babasıyla 41bis’te bir tutsağım var. O yüzden en azından 41bis’e konulacak sınırları konuşmaya başlayalım diyorum. . Ömür boyu 41 bis’te kalamazsın, zamanı düşünmek zorundasın. ve kişi sayısına göre 41 bis. Bunun hakkında konuşmaya başlayalım. Olağanüstü hal aşamasında başlatılan rejimler norm değildir. Acil durum birkaç yıl bile sürebilir ama o zaman bu kadar yeter. Artık acil bir durumda değiliz. Bir insanın izolasyonda ne kadar süre kalabileceği konusunda ciddi bir şekilde düşünün., işkencenin gerçekten büyük göründüğü yer. Ailelerin on yıllarca bu koşullarda bir aile üyesi olamaz”. ‘Ristretti Orizzonti’nin yöneticisi AdnKronos Ornella Favero’ya göre, sözde ‘zor hapishane’ üzerine, bir tartışma, tutuklanmasının ardından senaryonun merkezine geri döndü. süper patron Matteo Messina Denaro ve Cospito davasının ardından.

Ve Favero tam olarak Cospito’da yaşıyor: “41 bis kavramı – gözlemliyor – insanların suç örgütüyle temasını sürdürmesine izin vermemektir ve bu zaten poz veriyor. Cospito davasıyla karşılaştırıldığında sorunlar, çünkü anarşinin gruplarında ve gerçeklerinde kesin bir örgütlenme görmek zordur. Ama tekrar ediyorum, 41 bis rejiminin artık var olmasının bir anlamı olmadığını görüyorum, buna ikna oldum. Ülkemiz mafyaya karşı zaferlerle savaştı, 30 yıl önceki mafya yok artıkartık o cinayetler ve o şiddet yok, yolsuzluk var, yeraltı dünyası ve suç var, gücü olan suç var ama onunla farklı bir şekilde, kültürel açıdan da mücadele edilebilir”.

“Yıllardır 41 bis kullanan tanıdığım herkes – devam ediyor Favero – bana şunu söylüyor: değişim dış dünyayla yüzleştiğinde gerçekleşir, farklı insanlarla konuşmayı ve görmeyi kabul ederseniz, sivil toplum üyeleriyle tanışırsanız, kesinlikle hayır, eğer oraya kapatılırsanız ve en iyi ihtimalle yürüyüşü paylaştığınız başka biriyle konuşursanız. 41 bis’te, kuralın dediği gibi izolasyonun tam olmasını önlemek için sözde ‘refakatçi’nin bile sağlandığı ayrılmış bir alan var. Ama neden bahsediyoruz?”

Cospito davası ile süper patron Bernardo davası arasındaki siyasetten ve ötesinden gelen tepkilerdeki farka gelince. Provenzano, ölümüne kadar 41 bis’te ayrıldı ve ciddi bir şekilde hastalandı.‘Ristretti Orizzonti’nin yönetmeni şunun altını çiziyor: “Bu bize siyasetin korktuğunu gösteriyor ve imajını kurtarması gerektiğine inanıyor, 41 bis gibi bir rejimin bugün artık mantıklı olmadığını söylemenin mafyanın dostları olarak geçmek anlamına geleceğinden korkuyor. Ama ciddi siyasetçi bundan korkmamalı, cezaevlerindeki haklar geri verilecek diye korkmamalı. Devlet de ılımlı bir yüz gösterebilmelidir ki bu oyunculuk değil insan yüzü göstermek demektir ve siyasetçinin korkacak hiçbir şeyi yoktur”.

Son olarak, 41 bis rejiminin onu daha az acı verici hale getirmek için değiştirileceğine dair kaç gerçek olasılık olduğu konusunda Favero şu yorumu yapıyor: “Korkarım hiçbiri, ama bence yine de savaşa devam edecek cesarete sahip olmalıyız. 41a, ince canavarlık seviyeleri sağlarörneğin evet belirli sayıda fotoğrafa ve belirli bir boyuta sahip olabilirler. ve benzeri. Her şey paranoyaklığın eşiğinde ölçülür ve 41 bis te izole olan kişi paranoyaklaşır çünkü onu bu noktaya getiren sistemdir. ‘Law & Order’ dizisinin buna adanmış bir bölümü var. Bir polis, bunun ne anlama geldiğini anlamaya çalışmak için hücre hapsine konur ve bir hafta içinde, bir hafta geçtiğinin farkına varmadan neredeyse delirirken, kim bilir ne kadar zaman geçtiğine ikna olmuştur. Burada, canavarlığının altını çizmek için”.