Cospito, Odada Odada boğuşma: ne oldu

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Adalet Bakanı Carlo Nordio’nun Cospito davasına ilişkin verdiği bilgilerin tartışılması sırasında Oda’da tartışma yaşandı. Luana Zanella’nın (Verdi-Sol İttifakı) konuşmasının sonunda, Meclis Başkanı Lorenzo Fontana’nın göreve çağırdığı Fdi grubu lideri Tommaso Foti’nin oturuma birkaç dakika ara vermesiyle tansiyon yükseldi. Sakinlik geri geldiğinde, Pino Bicchielli’nin (Noi Moderati) araya girmesiyle çalışma yeniden başladı.

Luana ZanellaBakan Nordio’nun brifinginden sonra şunları söyledi: “Donzelli-Demastro davasını aydınlatmasını bekliyorduk, ancak Bakan Nordio sadece duvarı kaldırdı. Fratelli d’Italia’nın iki temsilcisi hassas bilgileri muhalefete karşı kullandı ama hükümet ve Adalet Bakanı onları koruyor kurumların şeffaflığına ve demokratik diyalektiğe saygıya aykırıdır.Özü şu ki, bizim için kurumsal ilişkilerdeki yara çok ciddi ve unutmaya niyetimiz yok”.

Ardından Meclis’te çıkan arbede üzerine: “Devlet sırlarını ve ulusal güvenliği ele almada bariz yetersizlik nedeniyle Donzelli’nin Copasir’in başkan yardımcılığından istifa etmesi gerektiğini söyledim”. Yeşil-Sol İttifakı milletvekili, “Foti’nin tepkisi? Fark etmedim bile, bana kızdığını fark etmedim” dedi.

“Foti görece çoğunluk partisinin grup lideri olmak yerine köylü gibi davranıyor. Zanella’nın konuşmasının sonunda bağırmaya başladı. Tamamen mantıksız bir şey. Başkandan Foti’ye iyi eğitimin kurallarını açıklamasını istedim. bir hiddet, nokta”, Yeşil-Sol İttifakının yardımcısı Adnkronos’a söyledi Nicola FratoianniFoti ile Dairede yaşanan sözlü yüzleşmeyle ilgili olarak.

“Fratoianni tarafından köylü olarak adlandırılmak değerli bir madalyadır. Kendininkini vermekten başka hiçbir şey bilmeyen kurumsal bir cahil” yanıtı Thomas Foti. Tartışmadan söz ederken altını çizdi: “Bir meslektaşımı bir devlet sırrını ihlal etmekle suçlamak, birinin kanıtı olmadıkça, bana en azından uygunsuz geliyor. Bir Copasir üyesi için bir devlet sırrını ihlal etmenin yirmi yıl cezası olduğuna dikkat çekiyorum.” . Konuşurken dikkatli olurdum”.