Cospito, Bonaccini: “Meloni, Delmastro’da savunulamaz. 41-bis’e dokunulamaz”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Kavun mu? “Savunulamaz olanı savunur”. Ve 41-bis “dokunma bela!” Pd Stefano Bonaccini’nin sekreterlik adayı, Pietralata yün fabrikasındaki konuşmasını Romalı çevrelerle birlikte o anın sıcak konularına nokta koyarak açmaya karar veriyor: Delmastro, Cospito ve 41-bis. “Başkan Meloni, müdahalesiyle savunulamaz olanı savunma sorumluluğunu üstlendi. ve bence bu ciddi bir hata ve politik bir zayıflık jesti. Çünkü Anayasa, kurumsal görevlerde bulunanlar için disiplin ve onuru emrediyor ve Müsteşar Delmastro’nun ne disiplin ne de onur gösterdiğine şüphe yok” dedi Bonaccini hemen.

Ve sonra devam et 41 bis’in altını çizdiği “sorgulanamaz. Bunu sorgulama fikrini vermek bize yazıklar olsun! Bunu teröre çok ağır bir fatura ödeyen bir bölgeden gelen biri söylüyor. Mafyaya ve her türlü terör saldırısına karşı mücadele bizim için bir milim bile geri adım atmadığımız iki kesin noktadır. Bundan sonra tüm mahpusların gerekli muameleyi görme hakkına sahip olması, organize suçlar ve terörle mücadeleden hiçbir şey eksiltmeyen bir medeniyet ilkesidir. Nokta. Başka bir şeyi atmaya gerek yok. Ve bu temel ilkeler, bizi mafya ve teröre karşı gerekli mücadeleye boyun eğerek temsil etmek isteyenler tarafından araçsal bir şekilde kullanılmamalıdır. Suç işleyen herkes bunun hesabını vermelidir, bunu daha önce düşünebilirlerdi” dedi.

Ancak sabahki toplantı aynı zamanda Bonaccini için üçüncü direğe ve M5S’ye bir çağrı başlatma, ortak savaşlara katılma daveti ve aynı zamanda bir uyarı başlatma fırsatıydı: Pd olmadan hiçbir yere gidemezsiniz. “Üçüncü kutup ve M5’lerin arkadaşlarına, ki bizim kadar onların da seçimleri kaybettiğini anladıklarını umuyorum, çünkü kazanmış gibi görünüyorlar, soruyorum: Siyasi mücadelede birlikte olduğumuz bir konu olabilir mi? Conte, Calenda ve Renzi’nin halk sağlığına yönelik kesintilere karşı olduklarını söylediklerini duydum: Ülkede hep birlikte büyük bir savaş verebilir miyiz? Bonaccini için “ittifaklar vazgeçilmezdir” ve “ülkenin yönetimine dönmek istiyorsak tek başımıza yeterli olamayız, ancak Üçüncü Kutup’a ve 5S’ye şunu söylüyorum: Pd olmadan asla doğruyu yenebilecek bir alternatif olmayacaktır.”.