Çok sayıda istekli Kahramanmaraş’a yardım için havalimanına akın etti

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İstanbul’dan sarsıntı bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen binlerce yardım gönüllüsü, İstanbul Havalimanı’na akın etti. Afet bölgesine gitmek isteyen gönüllüler, terminalde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde başta İstanbul olmak üzere, çeşitli kentlerden giden arama kurtarma gruplarının yanı sıra AFAD yardım gönüllüleri sarsıntı bölgesine hareket etti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 00.30 itibariyle İstanbul’dan 41 uçakla 6 bin 718 işçi ve AFAD gönüllüsünün bölgeye sevk edildiğini deklare etti.

Aynı dakikalarda İstanbul Havalimanı’nda bekleyen binlerce yardım gönüllüsü ise başta Adana, Hatay, Kahramanmaraş olmak üzere Malatya, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır’a gitmek için sıraya girdi. Gönüllüler, uzun kuyruklar oluşturdu. Vakit zaman yaşanan izdihama havalimanında misyonlu takımlar müdahale etti.

Öncelik sırası profesyonel takımlarla sıhhat çalışanına verildi. Yardım gönüllülerinin zelzele bölgesine sevki THY’nin uçaklarıyla aralıksız bir biçimde devam ediyor. Öte yandan Arnavutluk’tan İstanbul Havalimanı’na gelen ortalarında askerlerinde olduğu 50 kişilik arama kurtarma grubu, THY uçağı ile Adana’ya sevk edildi.