CHP’li Bulut, bayram öncesi esnafı ziyaret etti: Vatandaş gramla et alıyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
CHP’li Milletvekili Burhanettin Bulut, bayram öncesi esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Kasap esnafı, Bulut’a, yurttaşların artık gramla et alabildiğini söylerken, bir kırtasiyeci ise bayram öncesi tek bir satış yapamadığını söylemiş oldu.

Bulut’un, alışveriş yaparken karşılaştığı emekli bir yurttaş ise, “Şeker alamıyorum, fiyatı çok yüksek, tahminen kolonya alabilirim” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk partisi Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bayram öncesi Adana’da ziyaret ettiği esnafın problemlerini dinledi. Enflasyon ve fahiş artırımlar karşısında, yurttaşın alım gücünün eridiğini kaydeden Bulut, bilhassa emekli yurttaşların ayın sonunu getiremediğine dikkat çekti.

“Bazı bölümler kebap yemeyi unuttu”

CHP’li Bulut’un ziyaretlerinin birinci durağı kasap reyonu oldu. Kasap esnafı, yurttaşın et alım gücünü soran Bulut’a, “2 kilogram, 3 kilogram et alan vatandaş, artık gramla almaya başladı. Yarım kilo et alıyorlar. 20 TL’lik, 30 TL’lik et alıyorlar. Vatandaş, günlük yiyebileceği kadar et alıyor. Kimi kesitler kebap yemeyi unuttu. 150 gram etle kebap olmaz. Bir aile için en azından 1 kilo et gerekir” formunda cevap verdi.

“Daha bir tane bile satışımız yok”

CHP’li Bulut, ziyaret ettiği bir kırtasiyeciye de “Bayram geldiğinde emekliler torunlarına oyuncak alırlar. Bu bayram satışlar nasıl?” diye sordu.

Satışlarda, geçtiğimiz seneye nazaran yüzde 100 düşüş olduğunu kaydeden kırtasiye esnafı, “Şu anda satışımız yok o derece. Zira fiyatlar 3’e katlandı. Olağanda çocuklar gelir örneğin patpat silahlar falan var bizde onlardan alırdı, onlar da yok. İkramla ilgili bir satışımız yok. Daha bir tane bile satışımız yok bayramla alakalı. Bir yaşlı gelip de torunuma alıyorum demedi. Bölüm durmuş vaziyette zira fiyatlar katladı. Bayram için iki kat çeşit getirdik. Yatırımımızı bir daha yaptık lakin fazlaca zor” diye konuştu.

Bayram şekeri alan bir emekli bir yurttaş ise bayram ikramiyesinin ne kadar olduğunu soran Bulut’a, şu cevap verdi:

“Bu sene bayram ikramiyemiz 1100 TL, geçtiğimiz sene de 1100 TL’ydi”

“Bu sene bayram ikramiyemiz 1100 TL, geçtiğimiz sene de 1100 TL’ydi. 3 sene evvelden bayram ikramiyesini CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğraşları yardımıyla aldık. Şeker alamıyorum, fiyatları yüksek, tahminen kolonya alabilirim.”

Emekli yurttaş, Bulut’un, “Mutfak muhtaçlıklarını karşılayabiliyor musunuz?” sorusuna da “Kredi kartıyla, anca doldur boşalt yapıyoruz. Kredi kartı da kurtarmıyor fakat yapacak bir şey yok. Kiloyla et dönemi bitti. Kasaba, markete gidip 1 kilo et alamıyorum. Kurban Bayramı’nı bekliyorum” yanıtını verdi.