Buttiglione, “Avrupalı olacak, Papa Muhafazakar-EPP anlaşmasına karşı değil” diyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Artık İtalyan siyasetçilerle görüşmüyorum, sokakta karşılaşırsam merhaba ve iyi akşamlar deriz. Avrupa’ya bakarım. Avrupa Halk Partisi var ve muhtemelen bir sonraki seçimlerde güçlenecek. İspanya’ya bakın, Alberto Núñez Feijóo, muhtemelen İspanya seçimlerinin bir sonraki galibi. Avrupa’da bir merkez sağ olasılığı AB’de beliriyor“. Gibi ÜFE’nin eski sekreteri Rocco ButtiglioneAdnkronos tarafından, ülkede popüler bir partinin yeniden kurulması için Fi’nin ortak seçilmesi sırasında Silvio Berlusconi’nin ölümünden sonra merkezci entrikalar ve telefon görüşmeleri sorulduğunda şu yanıtı veriyor: “Fi’nin çoğunlukla Fdi’ye aktığını hayal ediyorum Meloni’nin yanında getirdiği nostaljik unsurları sulandırması için de bir fırsat olacağını söylüyor. Diğer şeylerin yanı sıra, Aznar’ın yıllar önce İspanya’da yaptığına benzer bir operasyon olacak” dedi.

Buttiglione, önümüzdeki 23 Haziran’da Viyana’da alacağı prestijli Thomas More ödülünü ve “un mio libro” vesilesiyle yayınlanmasını gururla duyuruyor.Bir EPP’nin yeniden lansmanı için ideal bir öneri olan ‘Avrupa, yeni bir başlangıç'” diye açıklıyor: “Eski egemenlikçiler, AB’den ayrılmanın mümkün olmadığını biliyorlar. Ama daha iyi bir Avrupa istediklerini söylüyorlar. Bu, İspanya’da Vox, İtalya’da Meloni, Hollanda’da köylü partisi ve ayrıca İsveç, Finlandiya ve Almanya’da da oluyor. Eğilim açık Avrupa’da bir merkez sağ olasılığı ortaya çıkıyor ayrıca sosyalist-demokrat ittifak çoğunluk olmadığı için.”.
“Bence Meloni, Salvini’yi mevcut Avrupalı müttefikleri Marine Le Pen ve Afd’den vazgeçmesi için ikna etmeye çalışıyor. grup reformunda muhafazakar. İçinde politikacı, bu şekilde birleşik bir Avrupa sağının oluşacağını ve AfD’nin Nazi unsurlarının tecrit edileceğini belirtiyor (hepsi öyle değil ama oradalar ve onları dışarı çıkaramazlar). Bu, Avrupa kurumlarının yeni bir yönetişim türüne yol açabilecek bir operasyondur”.

Papalık Lateran Üniversitesi’nde Avrupa Kurumları Felsefesi ve Tarihi profesörüne göre, “İtalyan’ın durumu da bu tabloya uyuyor: Berlusconi bir an Fdi’yi gerçek bir parti yapmayı düşündü. Ama sonra vazgeçti çünkü buna ihtiyacı vardı. adli durumu göz önüne alındığında daha çevik bir araç bana geç geliyor

düzenlemek Bir parti olarak Fi, çünkü Meloni akıllıca merkeze doğru hareket ederek onlar için mümkün olan alanın çoğunu aşındırdı., Avrupa’da bile”. Daha ziyade Meloni, “Tajani’nin Avrupa’da iyi bir reytinge sahip olması ve herkesin ona saygı duyması gerçeğiyle oynanabilir. Muhafazakar reformist grup, aslında Halk Fırkası ile ittifakını mümkün kılacak şekilde şekillenecektir. Süreç olumlu giderse Avrupa’nın bundan sonraki aşamasını Halk Partisi yönetecek yaklaşık yirmi yıldır duraklamış olan orijinal projeyi yeniden ele alacaklar, nihayet siyasi bir Avrupa’ya varmak için sosyalistlerle ve diğer herkesle diyalog içinde anlaşmaları yeniden yapacaklar”.

Bazıları, Kutsal Peder Francis’in geçen 9 Haziran’da Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Halk Partisi grubu üyelerine verdiği mesajın “Avrupa’da muhafazakarlar ile halk partileri arasında yakınlaşma olasılığına bir hayır” olduğunu söylüyor. Ne düşünüyorsun? “Papa’nın konuşmasını okudum ama bana öyle geliyor ki bu bizi büyük Avrupa projesini yeniden başlatmaya davet ediyor; bu da bir değişiklik anlamına geliyor” diye yanıtlıyor Buttiglione – Avrupa son 20 yılda çifte çoğunluk tarafından yönetildi: ekonomik konularda, Hıristiyan Demokratlar ve sosyalistler, idealler, sosyalistler ve sol üzerine. İşte bu yüzden Avrupa kendini içinde bulduğu çıkmaza girdi. Benim bakış açıma göre, Papa bir parti için, hatta Katoliklikten ilham alan bir parti için değil, Hristiyan bir siyaset yapma tarzı için bir mesaj başlatıyor.Bu, rakibin zorunlu olarak faşist ya da komünist olması gerektiği ve diyalogun bir karmaşa olarak nitelendirilmediği sonucuna vardığı karşılıklı hakaret politikasıyla çelişir”. (Roberta Lanzara tarafından)