“Bugünden itibaren eşitler arasında diyalog, karşılıklı saygı”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Kalkınma ve göçe adanan bu konferans için sizi Roma’da ağırlamaktan büyük bir onur, İtalyan hükümet heyetine Bakan Tajani’ye teşekkür ediyorum, ayrıca İçişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini de var, ancak İtalyan hükümetinin bu davetini kabul ettiğiniz için size ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Bu nedenle, Farnesina’da devam etmekte olan Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı’nda konuşan Başbakan Giorgia Meloni. “Ben – diye ekledi – bu girişimin diğer birçok girişimin ilki olmasını umuyorum, yirmiden fazla devletin en üst düzey temsilcilerinin burada bulunması, büyük zorluklarla yüzleşmek için birlikte çalışabilmenin gerekli olduğunun farkındalığını gösteriyor.”

“Bugünden itibaren – Meloni’nin altını çizdi – benim Roma süreci olarak adlandırmayı sevdiğim, aramızdaki diyaloğu güçlendirmesi ama açık olması gereken süreç başlıyor. Açık olmak istiyorum: bugün eşitler arasında karşılıklı saygıya dayalı bir diyalog başlatıyoruz.“.

Meloni, Farnesina’daki konuşmasının bir bölümünde, “Göçler sorununa ve daha spesifik olarak kontrolsüz göçe, yasadışı göçe, bir yandan çıkış ve geçiş ülkeleri ile diğer yandan varış ülkelerini karşılaştıran bir şey olarak yaklaştık” dedi.

“Ama öyle değil, çünkü kitlesel yasa dışı göç herkese zarar veriyor, her birimize zarar veriyorEn zayıfların, en kırılganların derisinden zengin olup sonra da güçlerini devletlere karşı kullanarak vatandaşların güvenliğini, ekonomiyi, siyasi istikrarı, demokratik dengeyi riske atan suç örgütleri dışında kimse bundan fayda sağlamaz”. “Ve devletlerden önce bile, tüm bunlar insanları ilgilendirir, çünkü göç akımlarının merkezinde her şeyden önce insanlar varhayatlar, umutlar, korkular, acılar, sadece kar mantığıyla hareket eden suç örgütleri tarafından kullanılıyor, sömürülüyor”.

Başbakan, “Her birimizin gözünde ve hafızasında umut yolculuklarını aşamayanların ölümü, sevdiklerini kaybedenlerin çaresizliği var. Dolayısıyla devletimize sahip çıkmak elbette bizim görevimiz ama aynı zamanda bu insanların kaderine de sahip çıkmak bizim görevimiz” dedi.

Göç meselesini halletmek için en önemlisi çünkü aksi takdirde yaptığımız her şey yetersiz kalacaktır. Afrika’da ve daha genel olarak göçmen yollarının menşe ülkelerinde kalkınmayı desteklemek için geniş kapsamlı işbirliğibüyük göçlerin temel nedenlerini ele almak”.

Ayrıca, “yasadışı göçle mücadele konusunda, bence polis güçlerimiz ve adli makamlarımız arasındaki işbirliğini güçlendirmek önceliğimiz olmalıdır. Farklı devletlerin insan tacirlerini yargılama taahhüdü, bir ulusun yaptığı işin boşa gitmemesi için eksik olduğunda mevzuatı güncelleme taahhüdü”. “Bu açıdan, inanıyorum ve öneriyorum – diye ekledi – İstihbarat yapılarımız arasındaki koordinasyon faydalı olacaktır. çünkü hep kaçakçılardan bahsediyoruz ama kaçakçı bu örgütlerde giderek uzayan bir zincirin son halkası” dedi.

Meloni, “Yasadışı göçle mücadele, kaçakçılık ağlarıyla mücadele her şeyden önce yasal göç için yeni fırsatlar sunmamızı sağlıyor, aslında göçün olumlu meyvelerini nasıl toplayabileceğimizi kendimize sormalıyız ve bu ancak aramızdaki işbirliğine dayalı yönetimle mümkün olabilir” dedi.

“İtalya ve Avrupa’nın göçe ihtiyacı var, bu yüzden yasadışı yollardan girenlerin, bunu yasal olarak yapmak isteyenlerin zararına olacak şekilde ödüllendirileceği sinyalini vermeye devam edemeyiz. Tıpkı bir yandan çok sayıda insanın girmesine izin verdiğimizin sinyalini veremediğimiz gibi, diğer yandan bu insanların kendilerini ülkelerimizde bulduklarında sahip olacakları kaderle ilgilenmiyoruz.”

“Başkanı olduğum hükümet zaten güçlü bir sinyal verdi, ilk kez üç yıllık bir akış kararnamesi planladık, yasal giriş kotalarını geçmişe göre artırdık, yasadışı çıkış ağını durdurmak için işbirliği yapan eyaletler için ayrıcalıklı kotalar hayal ettik ve ayrılmadan önce eğitim kurslarını takip eden işçiler için kota dışı ek girişler planladık.” Toplantıya katılanlara hitaben yaptığı konuşmada, “Avrupa’da da tanıtmaya çalıştığımız model, işbirliğinizin çok önemli olduğu bir model” dedi.

Meloni, Palazzo Chigi’deki kaynaklardan öğrenilenlere göre, başbakanın Farnesina’da devam etmekte olan göç konulu konferansın hedeflerini anlattığı Tunus cumhurbaşkanı Kais Saied ile bir araya geldi. Meloni, “Bu bir yolculuğun başlangıcı” derken, girişimi takdir ettiğini ifade eden Saied, “Tunus ve İtalya’nın ortak bir geleceği olduğunu” belirtti.

MELONI POSTASI

Başbakan Giorgia Meloni, Facebook profilinde, Roma’daki göçmenler konulu Farnesina konferansına katılanların grup fotoğrafını yayınlayarak, “Genişlemiş Akdeniz ve Afrika’nın büyümesi ve gelişmesi, düzensiz akışların temel nedenlerini ele almak ve insan kaçakçılarının suç faaliyetlerini yenmek için somut önlemleri uygulayabilecek ortak bir yol başlatmak. Bu ruhla hareket ederek, bugün Roma’da Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı’na ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz” diye yazıyor.

Düzensiz akışların temel nedenlerini ele almak ve insan tacirlerinin suç faaliyetlerini yenmek için genişleyen Akdeniz ve Afrika’nın büyümesi ve gelişmesi için somut önlemler uygulayabilecek ortak bir yol başlatın.
Bununla canlanan… pic.twitter.com/AHtz4urMVy

— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) 23 Temmuz 2023