Başörtülü tabibe “Senin kafanda şu şey varken sana nasıl güvenebilirim” dediği sav edilmişti; CHP’li belediye meclis üyesi hakkında mahpus istemi

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis üyesi İsmail Hakkı Temel hakkında, filyasyon grubunda bakılırsavli diş doktoru Tuba Taşkın Öztürk‘e hakaret ettiği sebebi öne sürülerek açılan davada, 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istendi.

Bahçelievler Belediyesi meclis üyelerine 4 Mart 2021 tarihinde korona testi yapıldığı sırada, CHP Meclis Üyesi İsmail Hakkı Temel ile filyasyon grubunda nazaranvli diş tabibi Tuba Taşkın içinde yaşanan konuşma, hakaret davasıyla sonuçlandı. Öztürk, Temel’in “Senin kafanda şu şey varken, ben sana nasıl güvenebilirim. Beni zehirlemeyeceğini nereden bilebilirim” söylemiş olduğini argüman etti. Öztürk’ün şikâyeti üzerine, Temel hakkında ‘Hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı.

Bakırköy Adliyesi 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına İsmail Hakkı Temel ve Tuba Taşkın Öztürk avukatlarıyla birlikte katıldı. Şahitlerin dinlendiği duruşmada, CHP Bahçelievler Meclis Üyesi Bahar Karabulut tabir verdi. Karabulut “O gün test için hepimiz sıraya girmiştik. İsmail Hakkı Beyefendi, benim önümdeydi. Test yapılırken şakalaşmalar, gülüşmeler oldu. İki gün daha sonra da bu biçimde bir sav olduğunu öğrendim” dedi.

Başörtülü tabibe, “Bana ziyan vermeyeceğini nerden bileceğim” dediği argümanı

Şahitlerden filyasyon grubunda bakılırsavli Mehmet Ali Hoş, testtilk evvel meclis üyelerine hangi partiden olduklarını sorduğunu, İsmail Hakkı Temel’in ise bu duruma reaksiyon gösterdiğini tabir etti. Hoş, “Bize verilen listede üst kısımda AK Partililer ve CHP’liler vardı. Bulmak kolay olsun diye test yapacağımız bireye hangi partiden olduğunu soruyorduk. Kendisine de sorduğumda ‘Ne yapacaksın, niye soruyorsun’ dedi. Listenin karşılaştırmasını yapmak olduğunu söylemiş oldum. Hekim hanım da ‘Bunun sizin için ne sakıncası var’ dedi. Kendisi de ‘Ben ne bileyim sizin bana ziyan vermeyeceğinizi’ dedi. Tabip hanım ‘Ben bir sağlıkçıyım, çalıştığım yer muhakkak. Nasıl bu biçimde düşünebiliyorsunuz’ dedi. İşte bu biçimde ‘Ben bu durumda bana ziyan vermeyeceğinize nereden güveneceğim’ dedi. Tabip hanım da ‘Bu söylemiş olduklerinizden dolayı yüzünüz kızarmalı’ diye karşılık verdi. çabucak sonrasında latife yaptığını söylemiş oldu” diye konuştu.

“Şakalaşma değil, hakaret”

Duruşmada kelam alan diş tabibi Tuba Taşkın Öztürk, şikâyetçi olduğunu belirterek “Şakalaşma ve gülüşme karşılıklı olur. Bu olayda İsmail Hakkı beyefendi kendi kelamlarını, hakaretlerini söylemiş oldu, çıkıp gitti” dedi.

“Sözlerinde başörtü kastedilerek, aşağılama var”

Davanın temeline ait görüşünü açıklayan Savcı, ‘Dini kıymet içeren başörtüsü kastedilerek kullanılan sözün aşağılama içerdiğini’ belirtti. Bu kelamların latife yahut ironi emelli dahi kullanılmasının ‘yaşamın olağan akışına ters’ olduğunu tabir eden savcı, ‘Kamu nazaranvlisine hakaret’ hatasından 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar mahpusu cezası ile cezalandırılmasını istedi. Temel’e savunmasını hazırlaması için müddet verilerek duruşma ertelendi.