Başantrenörümüz Andreas Pistiolis: “Galatasaray’da uzun yıllar kalmak istiyorum”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Nef Başantrenörü Andreas Pistiolis, Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. Galatasaray Televizyonu stüdyosuna konuk olan başantrenörümüz, stadyum müzesini de gezerek Galatasaray tarihini yakından temaşa etme talihini yakaladı.

“BURADA OLMAKTAN KEYİF ALIYORUM”

Galatasaray üzere büyük bir kulüpten teklif gelince heyecan duyduğunu söz eden Andreas Pistiolis, “Galatasaray’dan teklif aldığımda heyecanlandım. Mesleğime devam etmek için güzel bir fırsat arıyordum. Benim için epeyce uygun bir senaryo oldu. Zira Galatasaray büyük bir grup. Burada olmaktan keyif alıyorum. Bir Yunan için misal beşerlerle birebir mantalitede olmak fazlaca daha kolay. Türk halkının fazlaca misafirperver olduğunu biliyorum. Bundan dolayı beni hoş karşıladıkları için uygun bir hissiyatla kulübe giriyorsunuz. Bu benim ve ailem için değerli. En kıymetlisi epey büyük bir kulübe büyük bir potansiyelle geliyorum. Ekibi destekleyen epey kişi var. Bunun için heyecanlandım ve benim için büyük bir fırsattı. Galatasaray’ı seçtiğim için minnettarım. Bir yardımcı antrenör olarak seçim yapıp başantrenör olarak beni buraya getirmenin hayli kolay olmadığını biliyorum. Birçok yönetici ihtiyatlı davranır ve tanıdıkları teknik adamı daha hayli ister. Her şeye karşın bana bu biçimde şahane bir teklifle çalışma fırsatı verdiler. Bunun için minnettarım. Çok yeterli bir takımımız var.Burada çalışan herkes üst seviye bireyler ve profesyoneller. Her şey epeyce süratli gelişti.” diye konuştu.

“İSTİKRARLI OLMALIYIZ”

Beşiktaş galibiyeti hakkında konuşan Koç Pistiolis, “Oyuncularım oyuna yüreklerini koydular ve oyunu onlar kazandı. Koç sana yalnızca yolu gösterebilir. O yolu yürüyen oyunculardır. Oyuncularım alanda fazlaca âlâ performans gösterdiler. Verdiğim talimatlara uydular. Kazanmak için çabaladılar. İşler başta istediğimiz üzere gitmese de pes etmediler. Tam istediğim üzere yaptılar. Güç anlarda kişinin karakterini o anda nazaranbilirsiniz. Bu en başından beri tekrar ederek anlattığım bir şey. Ekibim bunu gösterdi. Kadrosu bir kişinin üstüne kurmak bana bakılırsa değil. Bu üslup maçlarda ruhsal etmenler ön plana çıkıyor. Canberk’in o esnada net bir psikolojiye sahip olduğunu hissettim ve idmanda da kendinden emin görünüyordu. Bu özellik bir oyuncuda hoşuma giden bir şey. Ona bir talih verdim. Hepimiz bunun için minnettarız. Önümüzde fazlaca maç var. Yalnızca bir maçta düzgün oynayıp ortadan kaybolmasını istemem. Tüm ekip olarak istikrarlı olmalıyız. Kadro olarak her oyuncuya muhtaçlığımız var.” sözlerini kullandı.

“KARŞIYAKA EKİBİNİ TANIYORUM”

Karşıyaka grubunu tandığını ve bu maça da final gözüyle bakacaklarını tabir eden başantrenörümüz, “Bu stil müsabakalarda hayli oynadım. Karşıyaka grubunu tanıyorum. yılların deneyimiyle artık kodları okuyabiliyorum. Bunun için bir ideolojim var. Bunun hayli değerli bir maç olduğunun farkındayım. Fikstüre baktığımızda kolay maçımızın kaldığı söylenemez. Dönemin son kısmındayız ve her maç kritik. Bu yüzden bir galibiyete takılıp rehavete girmemek lazım. Bu maçı kazanmak istiyoruz. Bundan daha sonraki her maç bizim için kıymetli. Her maça final olarak bakıyoruz. Beşiktaş’a karşı bir final verdik ve Karşıyaka’ya karşı bir final daha oynayacağız. her insanın bu süreci anlaması gerekiyor. Beşiktaş maçının üstüne koyarak daha düzgün bir biçimde devam etmeliyiz. Bizim için sıkıntı maç olacak. Umarım son maçtaki karakteri ve ruhu saha ortasında gösteririz.” dedi.

“ÜST SEVİYE İSİMLERLE ÇALIŞTIĞIM İÇİN ŞANSLIYIM”

Basketbol hayatından bahseden Pistiolis, “Kariyerimin büyük kısmı Panathinaikos’ta geçti. Genç gruba kadar basketbol oynadım ve koçluk yaptım. 6 yaşlarındayken basketbol oynamaya başladım ve abim Panathinaikos’ta oynuyordu. Saha meskenime epeyce yakındı. PAO’nun büyük hayranıydık. Ben de orada oynamaya başladım. Her vakit taktik koçluğunda düzgün bir anlayışa sahiptim. Arkadaşlarımla oynarken bile her vakit oyunu organize etmeye çalışırdım. Onları yönlendirirdim. 14 yaşıma geldiğimde üst seviye bir basketbolcu olamayacağımı lakin üst seviye bir basketbol koçu olacağımı fark ettim. Yolumu buna bakılırsa planladım. Atina’da spor üniversitesini bitirdikten daha sonra Panathinaikos’un genç ekibinde antrenörlüğe başladım. Burada çalışma fırsatı buldum ve altyapı ekibinde yeterli bir mesleğim oldu. Koç Obradoviç ile Panathinaikos’ta çalışmaya başlamak benim için büyük talihti. Bu fırsatı uygun değerlendirip kendimi epeyce geliştirdiğimi düşünüyorum. Mesleğim boyunca üst seviye koçlar ve oyuncularla çalıştığım için fazlaca şanslıyım.” diye konuştu.

“SADECE BİR DÖNEMİ KAPATMAK İÇİN GELMEDİM”

Galatasaray’da uzun bir meslek sahibi olmayı istediğini tabir eden Pistiolis, “Bu benim için süper bir senaryo olur. Bunu fazlaca dilek ederim. Panathinaikos’ta yaklaşık 7 yıl kaldım. CSKA’da 8 yıl çalıştım. Galatasaray’da 10 yıl kalabilirsem bu benim için ülkü olurdu. Buraya yalnızca bir dönemi kapatmak için gelmedim. Ben bu biçimde çalışıyorum. Başımda uzun vadeli bir plan var. Galatasaray’ı bir basamak olarak görmüyorum. Burada büyümek ve olağanüstü şeyler başarmak istiyorum. Bir kulüp ne kadar büyükse, ne kadar fazlaca taraftarı var ise o kadar olağanüstü bir tertip demektir. Ben bunun gerçekleşeceğini görüyorum. Ben ve kulüp birlikte olursak epeyce şey başarabiliriz.” diyerek kelamlarını noktaladı.