Babasını öldüren genç kıza tahrik indirimiyle 8 yıl 9 ay mahpus cezası

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İstanbul Ümraniye’de geçtiğimiz aralık ayında tartıştığı babası Mustafa Emre Kınalı’yı (48) bıçaklayarak öldüren 20 yaşındaki Cansel Dilara Kınalı’ya mahkeme, birinci duruşmada haksız tahrik indirimiyle 8 yıl 9 ay mahpus cezası verdi. Kınalı savunmasında “Ben yalnızca annemi ve kendimi korumak istedim. Babam alkol kullanıyordu ve geçimsiz bir tanesiydi. Benimle daima tartışırdı, şiddete dayanamıyorum” dedi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cansel Dilara Kınalı getirildi. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

Tutuklu sanık Cansel Dilara Kınalı, kabahat tarihinde uyuşturucu unsur krizine girmesinin akabinde meskene geldiğini belirterek “Evde annemle babam vardı. Bir buçuk yıl evvel ayrılmışlardı fakat babam 9 yaşındaki kardeşim bizde kaldığı için konuta gelmişti. Ona görünmemek istediğim için odama geçtim. Bu sırada babam odaya geldi. Çok alkollüydü. Kapıyı tekmeleyip açtı” sözlerini kullandı.

“Ben yalnızca annemi ve kendimi korumak istedim”

Babasının kendisine ağır hakaretler ettiğini söylen Kınalı, mutfaktan aldığı bıçağı rast gele savurduğunu kaydederek savunmasını şöyle sürdürdü: “Asla ve asla öldürme gayeli yapmadım. Öldürmeyi düşünmedim. Öldüğüne inanmadım bile. Yaklaşık 1 ay öldüğünü idrak edemedim. Uyuşturucu unsur krizinde meskene geldim. Ben yalnızca annemi ve kendimi korumak istedim. Babam alkol kullanıyordu ve geçimsiz bir tanesiydi. Benimle daima tartışırdı, şiddete dayanamıyorum. Birinci küfrü de babam etti. Ben daha sonrasında ettim.”

Sanık avukatı müvekkilinin öldürme kastıyla hareket etmediğini kaydetti.

“Daha evvel beni de darp etti”

Sanığın halası Fatma Seyhan Çelebi sanıktan şikayetçi olmadığını söylemiş oldu. Şahit olarak dinlenen anne Betül Yıldırım ise eski eşinin alkol aldığını, kızına ağır hakaretler ettiğini belirtti. Kızının babasına “Gelme üstüme gelme” söylemiş olduğini kaydeden anne Yıldırım, maktulün kızının üstüne gittiğini söylemiş oldu. Bıçakta kan görmediklerini de kaydeden Yıldırım, maktul için “Daha evvel beni de darp etti. Öldürmeye kalktı. Bayan sığınma meskenine de gitmiştim” biçiminde konuştu.

Son kelamı sorulan sanık Kınalı, “Takdir sizin” dedi.

Güzel hal indirimiyle 8 yıl 9 ay mahpusa çarptırıldı

Mahkeme heyeti birinci celsede davayı karara bağladı. Heyet “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” cürmünden sanık Cansel Dilara Kınalı’yı evvel 14 yıl mahpusa çarptırdı. Maktulün kızı olan sanığa yönelik kelamlı tartışmayı başlatması ve odasına girerek tartışmayı devam ettirdiğini dikkate alan heyet, hatanın haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirdi.

Mahkeme, pişmanlığını da göz önünde bulundurarak sanığı “Haksız tahrik altında sonucu sebebiyle ağırlaşmış yaralama” cürmünden uygun hal indirimiyle Kınalı’nın 8 yıl 9 ay mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Cansel Dilara Kınalı’nın Ümraniye’de 3 Aralık 2021’de babası Mustafa Emre Kınalı’yı bıçakladığı belirtilmişti.

Dilara Kınalı’nın da mutfaktan aldığı bıçakla babasına özensiz vurduğu ve Emre Kınalı’nın da alkolün ve darbenin tesiriyle yere düştüğü belirtilmişti. Ayağa kalkan Emre Kınalı’nın banyoya gittiği ve orada yere yığıldığı anlatılan iddianamede, Emre Kınalı’nın eski eşinin sıhhat takımlarını ve Kınalı’nın kız kardeşini arayarak durumu haber verdiği anlatılmıştı. Emre Kınalı’nın sırt bölgesinden bıçaklandığı belirtilen iddianamede, Kınalı’nın ömrünü kaybettiği belirtilmişti.

İddianamede öz babası Mustafa Emre Kınalı’yı öldürdüğü tez edilen Cansel Dilara Kınalı’nın “Üst soydan akrabayı taammüden öldürmek” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyordu. (DHA)