“Babam 86’da Kaddafi’yi uyarmıştı”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
“Tarih kitaplarında babamın Kaddafi’yi bombalayacakları konusunda uyardığı yazıyordu. Ama 1986’da.” Twitter’da yazıyor Bobo CraxiGiuliano Amato’nun Repubblica ile bugünkü röportajına atıfta bulunarak, Giuliano Amato, Libya lideri Muammer Kaddafi’yi kendisine yönelik bir saldırı riski konusunda uyaranın Bettino Craxi olduğunu hatırlıyor.

Amato’nun ortaya çıkardığı arka plan, hikayeyi 27 Haziran 1980’e kadar uzanan Ustica’daki olaylara götürüyor gibi görünüyor. Ancak eski sosyalist liderin oğlu, Kaddafi’ye verilen ‘ipucun’ daha sonra, yani altı yıl sonra gerçekleşen bir olay olduğunu açıklığa kavuşturmak istiyor. .

GENÇLER

“Ustica ile ilgili kozmik yalanları yeniden gündeme getirmek bana yapılacak en iyi şey gibi görünmüyor, ayrıca konuyu açıklığa kavuşturan belgeler artık devlet gizliliği kapsamında değil ve herkes DC katliamından önceki günlerde FKÖ’nün İtalya’ya yönelik tehditlerini okuyabiliyor -9 Itavia”, “Albay Giovannone’nin Beyrut’tan bildirdiği” tehditler. Eski Senatör Carlo Giovanardi, Ustica trajedisi hakkındaki görüşünü yineleyerek (“uçak tuvaletindeki bir bombaydı”) AdnKronos’a Giuliano Amato’nun sözlerinin bir süredir reddedilen bir deja-vu olduğunu ve ayrıca iddia edilen davalardan kaynaklandığını açıkladı. çıkmazla sonuçlanan yanlış yönlendirmeler.

Giovanardi’ye göre “Amato’nun bugünün gazeteleri tarafından yeniden başlatılan bir haberi doğrulayıp doğrulamayacağını görmek için hâlâ beklememiz gerekiyor, çünkü kendisi müsteşar olarak ve yeminli olarak mahkemede dinlenirken tamamen farklı şeyler söyledi.” “Amato’nun bugün yazdıklarını onaylamasını ihtiyatlı bir şekilde bekliyorum” diye altını çiziyor. “Kaddafi’nin Libya miğferinin Fransız füzeleri için hedef olmasından bahsetmek trajikomik; Trablus uçağı aslında Ustica felaketinden yirmi gün önce düştü”, diye temin ediyor. “Merak ediyorum – diye bitiriyor – 2 Ağustos 1980’de Bologna’daki katliamla ilgili cezalar neden kutsalken, Yüksek Mahkeme’ye kadar Ustica’yı yanlış yönlendirme suçlamasından generalleri beraat ettiren cezalar aynı değere sahip değil. ..” .

BONFETTİ

“Amato’nun sözleri çok önemli, tüm hikayeyi gözden geçirip yargının elindeki tüm bilgileri bir araya getiriyor ama ülkemizde bizi düşürdüklerinin bilindiğini kabullenemeyenler için doğru bir üslupla tekrarlıyor. Cossiga bize sivil uçağın Fransızlara ait olduğunu ve sorumluluklarına ilişkin bir beyan almanın mümkün olmadığını söylüyor. Bu, Ustica katliamı kurbanlarının yakınları Derneği başkanı Daria Bonfietti tarafından Adnkronos’a belirtildi.

“Bunlar Purgatori’nin yıllardır, aynı geceden beri yazdığı şeyler” diye altını çiziyor. Hepsi yazıldı, ne yazık ki yargı henüz kapanmayı başaramadı ve siyasete cevap almak için daha güçlü hareket etmesi yönünde önemli bir sinyal vermedi. Yıllardır bunu istiyoruz çünkü bunun böyle olduğunu biliyoruz”. Ustica mağduru yakınları derneğinin başkanı şöyle devam ediyor: “Giuliano Amato’nun sözlerinin önemi, ülkemizin itibarının ancak barış zamanında sivil bir uçağı kimin düşürdüğünü bildiğimizde yeniden kazanılabileceğini tekrarlamaktır”, diye devam ediyor katliam.

“Bunca yıldır çığlıklarımızın yeterli olmadığını düşünüyorum, daha fazla ağlamaya ihtiyacımız var, Amato’nun bu gerçeği doğrulayan önemli ve ağır açıklamalarına ihtiyacımız var, içtenlikle teşekkür ediyorum,” diye devam ediyor Bonfietti – Amato bu konuda çok önemliydi, varlık her zaman oradaydı ve bugün tüm yazılı sayfaları tekrarlayıp yeniden takip ediyor ve siyasetin harekete geçirilmesini şiddetle talep ediyor. Ben onun yanındayım, hepimiz gerçekten birlikte mücadele ediyoruz”.