“Ayrım gözetmeksizin karşılama hoş karşılanmaz”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Lampedusa’dan Giuseppe Conte, adaya göçmen çıkarmanın yönetimi konusunda Giorgia Meloni hükümetini ‘reddetti’. M5S başkanının saldırısı bugün, yani 20 Eylül 2023’te, Başbakan’ın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasından birkaç saat sonra gerçekleşti.

Ayrıca okuyun

“Hükümetteyken hiçbir zaman kendimizi bu kadar zor durumda bulmadık çünkü zamanında çalışıyorduk. Bugün tam bir acil durum içerisindeyiz, çökmekte olan bir ada. Bu rakamlar beni şaşırttı. Hükümetin sloganlarının blöf olduğunun farkındaydım ama bu felakete yol açacağını düşünmemiştim”Conte’nin söylediği şuydu:

“Dün Polonya ve Macaristan yeniden dağıtım planlarını bir kez daha tokatladılar. Meloni’ninki diplomatik beceriksizliktir” diyen Erdoğan, “Başbakan’ın şeffaflık ve doğruluk görevi vardır. Baloncuklara ve iletişim blöflerine son verelim. Her baskı olduğunda burası bir podyum haline geliyor. Bunu Romagna, Cutro ve şimdi de Lampedusa’da gördük. Her seferinde çözüm içermeyen yeni bir kararname. Burada kolları sıvamamız, Afrika ülkelerinde çalışmamız gerekiyor ama Tunus’ta olduğu gibi değil.”

Tunus’ta yapılan Meloni modeli yapılmaması gereken model – diye devam etti – Oraya gitmek, tüm ilgiyle o anın lideri üzerinde baskı yaratmak, onları Tunus gibi patlayıcı bir gerçeklikte çok zorlu maddeler içeremeyecek bir mutabakatı kabul etmeye zorlamak, podyum yapılması için gerekli koşulları yaratmak anlamına geliyor. Eğer masaya mütevazı meblağlar getirirseniz, onların sorunlarıyla karşılaştırıldığında bunlar önemsiz kalır. Sonuç olarak kapıyı yüzünüze kapatıyorlar.”

Conte’ye göre “Çözüm, temel haklara saygı gösterilmeyen gözaltı merkezleri oluşturmak değil. Üçüncü yoldan bahsettim: Bir çözüm, uluslararası korumaya hak kazananların başvurularını yerinde işleme alabilmek için, bize ev sahipliği yapan menşe ve geçiş ülkelerinin anlaşmasıyla AB tarafından yönetilen koruma önlemleri oluşturmak olabilir. Bu, onları organize suçtan ve insan tacirlerinin mantığından uzaklaştırmamızı sağlayacaktır.”

“Meloni, akış kararnamesi ile göçmenlere ihtiyacımız olduğunu kabul etti. “Ödünç egemenlikçilerden oluşan bu hükümet de bunu fark etti” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz onlara en baştan koruma sunuyoruz, onların yollarını koruyoruz ve bizi büyük sıkıntıya sokan, onların hayatlarını tehlikeye atan bu dalgaların oluşmasını önlüyoruz. “

M5S lideri Demokrat Parti’ye de seslendi: “Demokrat Parti ile karşı karşıya geleceğiz, kimseyi gücendirmek istemedim ve kimse gücenmesin ama İtalyanlara şunu söylemeliyiz: ayrım gözetmeksizin hoş karşılanmak hoş karşılanmamakla eşdeğerdir. Bu rakamlarla bu insanların onurunu ve temel haklarını koruyacak durumda değiliz”.

“Onları onurlu bir şekilde karşılamalıyız ve etkili bir yolla entegrasyon üzerinde de çalışmalıyız çünkü sadece hoş geldin diyen ve entegrasyon teklif etmeyenler ikiyüzlülüğe düşerler”.

Eski başbakanın adaya yaptığı ziyaretin ilk durağı Lampedusa kliniği oldu. Tesisin müdürü Francesco D’Arca onu karşıladı. M5S lideri, son günlerde yaşanan iniş telaşının ardından gerçek bir güç gösterisi yapan personelle de buluştu.

Conte kenarda şunları söyledi: “M5S burada ve bölgesel ve ulusal parlamenterlerimizle birlikte her zaman oradadır, çünkü asla başımızı başka yöne çevirmeyiz. Bugün ben de bir katkı ve dayanışma sinyali vermek için buradayım. Lampedusalıların nüfusu büyük zorluklarla karşı karşıyaydı. Mesaj şu: ‘Sizi kendi başınıza bırakmayacağız’. Taleplerini toplamak, endişeleri ve zorlukları konusunda güncel bilgi almak ve meşru taleplerinin yeniden başlatılmasına yardımcı olmak için bu güne ihtiyacımız var”.

Bu sırada M5S sordu “Göçmenlik durumu hakkında Başkan Meloni’ye acil brifing. M5S başkan yardımcısı Riccardo Ricciardi, Meclis’te yaptığı açıklamada, “Son yıllarda söylenen saçmalıklar” ışığında, Başbakan’ın gelip Meclis’te konuşması gerektiğini düşünüyoruz. bu ülkenin en büyük utançlarından biri. Yıllardır yalan söyleyen ve şimdi başlattıkları projelerle göçmenlik işini körükleyen bir başbakanımız ve çoğunluğumuz var.”