Altan Öymen’den ‘sansür yasası’ reaksiyonu: Sıkıyönetim vakit içinderında bile bu kadar koyu bir biçimde özgürlüklerin berhava edildiğini görmedik

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Ankara Dayanışma Derneği’nin düzenlediği ‘Yüzyılın Işığında CHP ve Geleceğimiz’ panelinde konuşan eski CHP Genel Lideri, gazeteci-yazar Altan Öymen, kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen kanun teklifine ait olarak, “Son durumda, basına karşı bir kanun hazırlanıyor. Bütün bilgisayar sistemine, internete konulan bir yasak. Öbür hiç bir ülkede yok bu biçimde bir şey. Deniliyor ki ‘Hayat pahalılığı var deyince halkı heyecana ve karamsarlığa sürüklemiş olursunuz’. Bu, dehşet verici bir durum. Eskiyi hayatış olanlar için bunun örneği bizim tarihimizde yok. Güç vakit içinder yaşadık, sıkıyönetim vakit içinderı falan, hiç birinde bu kadar koyu bir biçimde özgürlüklerin berhava edildiğini görmedik” dedi.

Ankara Dayanışma Derneği’nin düzenlediği ‘Yüzyılın Işığında CHP ve Geleceğimiz’ paneli, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde bugün yapıldı. Panele, eski CHP Genel Lideri ve ANKA Haber Ajansı kurucusu Altan Öymen, eski CHP Genel Lideri Hikmet Çetin ve eski SHP Genel Lideri Murat Karayalçın konuşmacı olarak katıldı.

Altan Öymen, basına ve toplumsal medyaya yönelik yeni yaptırımlar içeren ve görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda süren yasa teklifine ait şunları söylemiş oldu:

“Her alanda kabus üzere bir vaziyet var”

“Önümüzde, hangi alana bakarsanız her alanda kabus üzere bir vaziyet var. Kabus lafını koalisyonları için söylerdi bugünkü Cumhurbaşkanı, kabusu asıl kendisi yarattı. Enflasyondan başlayıp gittiğiniz vakit öteki bahse yer kalmaz. Son durumda basına karşı bir kanun hazırlanıyor. Bütün bilgisayar sistemine, internete konulan bir yasak. Diğer hiç bir ülkede yok bu biçimde bir şey. Deniliyor ki ‘Halkı heyecana sevk etmek kararınu veren laflar söylemek’, -bu, öncedenden de Demokrat Parti vaktinde bir unsur girdi- ‘Hayat pahalılığı var deyince halkı heyecana ve karamsarlığa sürüklemiş olursunuz’. Bu derece…

“Sadece basına yönelik değil, kaldı ki basın demek demokrasi demek”

Sadece basına yönelik değil, kaldı ki basın demek demokrasi demek. Bu, dehşet verici bir durum. Eskiyi hayatış olanlar için bunun örneği bizim tarihimizde yok. Sıkıntı vakit içinder yaşadık, sıkıyönetim vakit içinderı falan, hiç birinde bu kadar koyu bir biçimde özgürlüklerin berhava edildiğini görmedik… Önümüzdeki seçim vaktine âlâ hazırlanacağımızı ümit ediyorum. Hoş günler goreceğimize de yürekten inanıyorum. Bu kadar anormallik epeyce fazla sürmez.”

“Parti içi demokrasi olmadan Türkiye’de de demokrasi kolay kolay olmaz”

Eski CHP Genel Lideri Hikmet Çetin de şu biçimde konuştu:

“Yavaş yavaş ya da süratle nelerin yapılacağını daha da somutlaştırmak lazım. Yani ekonomik siyasetler ne olacak, bakmak lazım. Dış siyaset ne olacak, anlatmak lazım. Hukukta neler olacak, biraz daha somutlaştırarak yapmak lazım. Artık, gelecek cumhurbaşkanı umarım bizim Genel Başkan’ımız olacaktır. Birinci günde, birinci gece yapılacak birtakım kararlar var. 81 tane valiyi değiştireceksiniz; 81 tane valinin takımının hazır olması lazım, kimlerin olacağının hazır olması lazım. Emniyet müdürlerini değiştireceksiniz bir kararname ile; kimlerin olacağı, yani isimlendirerek yapmak lazım. İnşallah partiler bu hazırlıkları yapıyorlardır. Zira birinci günlerdeki çıkacak olan olumlu hava epeyce kıymetlidir. Yani insanların nefes alması lazım biraz. Parti içi demokrasi natürel ki değerlidir. Parti içi demokrasi olmadan Türkiye’de de demokrasi kolay kolay olmaz. Bunu kabul etmek lazım.

Ben genel lider iken Mesut Yılmaz ile anlaşarak bir hazırlık yapmıştık. bu biçimde 500 milletvekili var zannediyorum; 100 tanesi Türkiye milletvekili olsun, geri kalan 400 tanesi için yargının kontrolünde ön seçim yapılsın üyeler ile: Artık o 100 bireyde baraj olmasın. Yani yüzde 1 alan da bir tane milletvekili çıkarsın. CHP yüzde 25 aldığı vakit 25 tane uzman takım herkese kâfi.

Türkiye’nin bana göre tarihi bir seçimi var. Ya işin bu tarafında kalıp çağdaş, aydınlık bir dünyanın modülü mı olacağız, yoksa bugün adım adım gittiğimiz Ortadoğu’nun mezhep, etnik kavgalarının Türkiye’si mi olacağız? Onun için CHP’nin bakılırsavi, sorumluluğu hayli kıymetlidir.”

“CHP’yi bir siyasi fenomen olarak görüyorum”

Eski SHP Genel Lideri Murat Karayalçın ise şunları söylemiş oldu:

“99 yaşındaki CHP’yi bir siyasi fenomen olarak görüyorum. Yabancı sözcükleri kullanmayı sevmiyorum. Fenomen sözcüğünü kullanmaktan da mutlu değilim ancak galiba fazlaca âlâ söz ediyor. CHP’nin bu 99 yıllık hayatına baktığımızda, hakikaten bir siyasi fenomen olarak ortaya çıkmaktadır. 99 yılın 12 yılı, cuntanın sonucuyla kapalı kalmış. Mallarına iki sefer el konmuş. Birisi askeri idarenin sonucuyla birisi sivil idareyle Meclis sonucuyla. Bir sefer Meclis haricinde kalmış, barajı aşamamış. Lakin 99 yıl varlığını sürdürmüş. Onların, CHP’nin 99 yılının parıldayan ışıkları olarak altını çizip bir sefer daha tabir etmek istiyorum. Cumhuriyet’in kuruluşu, CHP’nin yapıtıdır.

“Altılı Masa yerine ittifak sözcüğünün daha hakikat olduğunu düşünüyorum”

2017 referandumunu, şayet atı alan Üsküdar’ı geçmeseydi kazanacaktık. 2018’de CHP, bana nazaran Türkiye siyasi tarihinin ulu bir sayfasını yazdı; Düzgün Parti’ye 15 milletvekilini ödünç olarak verdi ve seçime girmesini sağladı. Bunu demokrasi ismine yaptı CHP. 2019’da öbür bir şey inşa edildi, mahallî seçimleri kazandık. Güzel Parti ile biz vardık, ikimizin ismi öndeydi. Saadet Partisi dirsek teması halindeydi. ÖDP’nin ismi yoktu, genel lideri bizim Beyoğlu Belediye Lider adayıydı. HDP’nin ismi yoktu. HDP’lilerin de hayli büyük dayanağını aldık, belediyeleri bu yaklaşımla kazandık.

Şimdi yeni bir devir içerisindeyiz, birebir anlayışı sürdürüyoruz. Son yaşadığımız gelişmeler, kullandığımız lisanın, telaffuzun biraz daha dikkatli olması gerektiği ortaya koyuyor. Bu ittifakı sürdürmek zorundayız. Altılı Masa yerine ittifak sözcüğünün daha yanlışsız olduğunu düşünüyorum. Nedir bizim davamız; biz solcuyuz, biz Atatürkçüyüz, aydınlanmacıyız. Bunlar, bizim genetik kodlarımız, şifrelerimizdir. Bunlar değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.”
(ANKA)