Alkollü araç kullanırken yakalanan şoför: Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum, maksadımız ‘ehliyetli’ araç kullanmak değildi

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Aksaray’da alkollü araç kullanırken polise yakalanan şoför, “Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum ustam. Maksadımız ehliyetli araç kullanmak değildi” dedi.

Olay, Tacin Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı uygulama noktasında yaşandı. Kentte huzur ve itimadın sağlanması emeliyle Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uygulama yapan Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi grupları uygulama noktasına yaklaşan arabası durdurdu. Ehliyet ve ruhsat denetiminden geçirilen 39 yaşındaki şoför Adem G.’nin hal ve hareketlerinden şüphelenen polis takımları şoföre alkol testi yapmak istedi. Alkol testini duyar duymaz çeşitli mazeretlere sığınan şoför, alkol metreyi üflememek için dakikalarca polis memurunu oyaladı.

“5 dakika bekleyip üfleyeyim, bir sürü sorun çıkar”

1 tane alkol içtiğini belirterek alkol testine girmek istemeyen şoför, “1 tane bira içtim konuta gidiyorum, üfleme falan derken bir sürü sorun çıkar. 5 dakika bekleyeyim bu biçimde o denli üfleyeyim abi. Sigara falan da içiyorum” dedi.

bir süre polis memurunu oyaladıktan daha sonra alkol metreye üfleyen şoför 0.83 promil alkollü çıktı. Polis memurunun “0.83 promil alkollüsünüz” demesi üzerine şoför, “Çok mu?” diye sordu. Polis memuru ise şoföre yasal hudutların üzerinde olduğunu anlattı.

“Amacımız ehliyetli araç kullanmak değildi”

Sürücü, basın mensuplarının “niçin alkollü araç kullanıyorsunuz?” sorusuna “Öyle güç bir soru sordun ki” diye karşılık verdi.

Alkollü şoför ehliyetle alkolü karıştırarak, “Ağabey, ehliyetli araç kullanmak değildi maksadımız, konutumuza gidiyorduk, husus büyütüldü anlıyor musun? Biraz daha ayrıntılı girer misin? Çok mu alkollü, az mı alkollü diye” diye karşılık verdi. Basın mensuplarının kamerasından rahatsız olan alkollü şoför kamera yüzünden irtibat kuramadığını belirterek, “Ama ağabey buradaki mevzu hayli farklı. Kamerayı yüzüme tutmuşsunuz ben sizinle irtibat kuramıyorum şu an anlıyor musun” dedi.

“Benim alkolüm yasal hudutlara gelince otomobile binip gidebilir miyim?”

Polis takımlarınca aracı yakınlarına verilmek istenen alkollü şoför aracını da diğerine vermek istemedi. Beklemek istediğini belirten şoför, polis memurlarına değişik bir teklifte bulunarak, “Ağabey, artık ben biraz beklesem. Uygulama bittiği vakit, benim alkolüm yasal hudutlara gelince otomobile binip gidebilir miyim? Zira ben kimseyi rahatsız etmek istemiyorum bu saatte” dedi.

Polis memurunun “Aracı otoparka çektirmek zorunda kalırım” tabiri üzerine, “Öyle olmaz, o kadar vaktimiz yok diyorsunuz yani. Cezası ne kadar abi? Ehliyeti alıyor musunuz?” diye sordu.

Alkollü araç kullanırken yakalanan şoför, ehliyetle alkolü karıştırdı: “Amacımız ehliyetli araç kullanmak değildi”

“Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum siz epey abartıyorsunuz”

Ehliyetine el konulacağını öğrenen şoför bu seferde polis memuruna bir diğer teklifte bulundu. Birinci kere yakalandığını belirten alkollü şoför, “İlk seferde ceza ile olmuyor mu?” diyerek ehliyetini vermek istemedi.

bir süre daha sonra kendisini görüntüleyen basın mensuplarına dönen alkollü şoför, “Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum anlıyor musun ustam? Fakat yani oluyor mu bu biçimde? Kamerayı da yüzüme tutmuşun” dedi.

Basın mensuplarının “Alkollü araç kullanmanız oluyor mu?” sorusuna ise yaptığı yanılgıyı kabul ederek, “Olmuyor, evet” dedi. Muhabirlerin, “bu biçimde niye kullanıyorsun” sorusuna ise “O hal bir şey değil. Olağan aldım, bir tane içtim konuta gidiyordum. Siz hayli abarttınız olayı. Benim belgem falan yok ki” cevabını verdi.

“Bugün ben kusur yaptım lakin siz de beni affederseniz ben de tekrar yapmayacağım”

İşlemlerinin yapılması için polis memurlarının yanına giden alkollü şoför bu sefer de polis memurlarından kendisini affetmelerini istedi. 6 ay müddetle ehliyetine el konulacağını öğrenen şoför, “Şimdi ehliyet sizde mi kalacak? Ne kadar müddetli kalacak? Fakat abi 6 ay mühletle ben bu biçimde pazara gidemem ki, bu nasıl olacak? Bunu lütfen düzeltelim. Zira ben pazara çıkıyorum. Bugün ben yanılgı yaptım ancak siz de beni affederseniz ben de tekrar yapmayacağım” dedi.

“Zavadak dayı üzere kaza yapmadık, konuta gidiyorduk”

2,5 yıl evvel Antalya’da 220 promil alkolle trafik kazası geçiren ve “Kırmızı ışıkta geçip bana zavadak vurdu, beni öldürmeye çalıştı. Korona virüsünden mı kaçıyorsun” diyen alkollü sürücüyü hatırlatan alkollü şoför, “Ağabey hatırlıyor musun? Bir vakit bir tane bu biçimde çıkıyordu ya haberlere. Ben o yüzden çekiniyorum sana reaksiyon gösteriyorum. Yanlış manaya yani anlıyor musun? O denli zavadak dayı üzere değil, biz kaza falan yapmadık anlıyor musun? Konuta gidiyorduk” diye kendini savunmaya çalıştı.

Sürücüye alkollü araç kullanmaktan bin 823 lira para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay müddetle el konuldu.

Trafikten men edilen aracı otoparka çekilen şoför sözü alınmak üzere Polis Merkezi Amirliği’ne gdolayıldü. (İHA)