Ali Osman Akat, Hollywood yıldızı Steven Seagal’i dolandırmış

taklaci09

Global Mod
Global Mod
BirGün gazetesi muharriri Timur Soykan, “Akat, Steven Seagal’i dolandırmış” başlıklı yazısında, 2 Eylül 2015’te Yunanistan’a geçmek istedikleri botun batması kararı cansız vücudu Bodrum’da kıyıya vuran Aylan Kurdi ve ailesinin yaşadıklarını anlatan sineması çeken Ömer Sarıkaya’nın sözlerini aktardı. Teze bakılırsa, 111 kiloluk paketlerdeki kokain niçiniyle tutuklandığı ortaya çıkan Ali Osman Akat, lideri olduğu Türk-Amerikan İşadamları Derneği’nin davetiyle Türkiye’ye gelen Hollywood yıldızı Steven Seagal’e anlaştığı parayı ödemedi. Bunun üzerine derneğin sponsor olduğu sinemada oynaması planlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile randevusu olan Seagal’in Türkiye’den ayrıldığı açıklandı.

Hollywood yıldızı Steven Seagal’in 28 Haziran 2019’da Türk Amerikan İşadamları Derneği ve Amerikan Ticaret Odası Türkiye’nin (TABA-AmCham) davetlisi olarak İstanbul’a geldiğini hatırlatan BirGün müellifi Soykan, Ömer Sarıkaya’nın mevzuya ait şu kelamlarını aktardı:

“Ali Osman Akat ile 2018 yılında tanıştım. TABA-AmCham, Aylan Bebek sinemama sponsor olacaktı. Suudi Arabistan’ın kültür sanat başdanışmanı olan George Edde’yi tanıyorum. Onun ilişkisi yardımıyla Steven Seagal ile temasa geçtik. Sinemada küçük bir rol almasının tesirli olacağını düşünmüştük. Seagal ile görüşüldü. Ali Osman Akat, 30 bin dolar verecekti. İstanbul’da havalimanında paranın olduğu zarfın teslim edileceği söylenmişti. Lakin Ali Osman Akat parayı vermedi. Seagal fazlaca kızdı, öfkeden meczuba döndü.

Havalimanında Seagal’i karşılayanlar içinde ben de vardım. Para verilmediği için hayli sonluydu, hatta basın mensuplarına da berbat davrandı, konuşmadı. Ben paranın ödenmesi için uğraşıyordum.

TABA-AmCham’dan Ali Bayramoğlu ile konuştum. Bana haberinin olmadığını söylemiş oldu, ‘Beni bu işe katmayın’ dedi. daha sonra Ali Osman Akat aradı. Ali Bayramoğlu’na söylemiş olduğim için kızmıştı, beni tehdit etti. ‘Dernekte kimsenin eli cebine gitmiyor, ben niye vereyim’ dedi. Steven Seagal’in sahnelerini bir günde çekmek için hazırlık yapmıştık. Lakin para verilmeyince çekim yapılmadı. Seagal epey kızgındı. Bu parayı yardım kuruluşuna vereceğini söylüyordu. Bodrum’dan ayrıldı, Rusya’ya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi planlanmıştı. Erdoğan’a hayran olduğunu söylüyordu. Lakin bu niçinle Cumhurbaşkanı’yla görüşme de olmadı.”

Soylu, “Bırak bu biçimde beşerlerle iş yapma” demiş

“Ömer Sarıkaya’nın bu olayın Erdoğan’ın kulağına gitmemesi için gizlendiğini ve kendisinin de o periyot bu niçinle konuşmadığını” öne sürdüğünü aktaran Soykan ayrıyeten Sarıkaya’nın kelam konusu durumu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da aktardığını, “Bırak bu biçimde beşerlerle iş yapma” karşılığı aldığını aktardı.

“Ali Osman Akat o sırada yanımdaydı. Erdoğan ile fotoğrafımız o sırada çekildi”

Öte yandan Sarıkaya, 24 Haziran 2019’da Erdoğan ile görüşmeleri hakkında da şunları kaydetti:

“Erdoğan’a Hollywood Bulvarı’nda Muhammed Ali’nin yıldızının yakınına ismini astığım iletilmişti. Aylan Bebek sinemasını yapacağım da söylenmişti. Bir görüşme ayarlandı. Ali Osman Akat ile birlikte gittik. Uçaktan indiğimizde bizi Cumhurbaşkanımızın başdanışmanı Seyit Sertçelik karşıladı. İptal edilen İstanbul seçimini bir gün evvel Ekrem İmamoğlu kazanmıştı. Cumhurbaşkanımızın morali hayli bozuktu. Bu niçinle makamında görüşemedik. Ayaküstü 5 dakika konuştuk. Ali Osman Akat o sırada yanımdaydı. Erdoğan ile fotoğrafımız o sırada çekildi. Meclis Lideri Mustafa Şentop’u da ziyaret ettik. birlikte fotoğraf çektirdik.”