“AB’nin göçmenler konusunda adım atması gerekiyor”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Konsey Başkanı Giorgia Meloni Avusturya’nın Viyana kentine geldi.Avrupa Forumu Wachau Goettweig Manastırı’nda. Başbakan, sabah geç saatlerde Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir panelde konuşacak. ”Avusturya’da bulunmaktan gurur duyuyorum. Burada yaklaşık 8 yıldır bir İtalyan başbakanının kayıp olduğunu keşfediyorum. İki komşu ve bu kadar yakından ilişkili ulus için inanmak zordu. Avusturya Şansölyesi ile imzaladığınız ikili anlaşmanın sonunda var olan ”sağlam ilişkilerin” teyidi olarak ”bu boşluğu doldurmuş olmaktan mutluyum.

Ayrıca oku

”İşbirliğimiz sayesinde Avrupa’nın yasa dışı göç akımları ilişkisine ilişkin paradigması değişti. Bir paradigma değişikliğine gidildi, artık bu meselenin çözümü için somut bir adım daha atılması gerekiyor ve bu konu bir sonraki Avrupa Konseyi’nin konusu olacak. Şansölye ve ben bunun hakkında konuştuk, birbirimize güveniyoruz” diye ekledi forumun aralarında.

“Bir kriz senaryosunun, birçok krizin ortasındayız ama krizler kendimizi yeniden sorgulamak için gerçek bir fırsattır, seçmek ve seçmek siyasetin tuzudur ve sonra bu bizim zamanımız, siyaset zamanıdır.” sonra yaptığı konuşmada söyledi.

Meloni’ye göre, “mültecileri ekonomik göçmenlerden ayırmak için iki mesele birbirinden ayrılmalı ve çıkış ve geçiş ülkeleri ile birlikte çalışılmalı”. Avrupa Konseyi’ni tam olarak göç meselesinden başlayarak ilgilendiriyor”. Göçmen acil durumunu yönetmek için “yeni bir yaklaşıma” ihtiyacımız olduğunu açıklıyor. “Sahayı kaçakçılara ve tacirlere boş bırakmak insani değildir”.

MELONI RUSYA’DAKİ OLAYLARI TAKİP ETTİ “BAKANLAR VE İSTİHBARAT ÇAĞRILANDI”

Bu arada Palazzo Chigi’den bir notta Meloni, ”Rusya’da meydana gelen ve Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın Rusya Federasyonu içinde de istikrarsızlığa neden olduğunu gösteren olayları yakından takip ediyor” yazıyor. “Burayı kaçırmak istemedim, olayı yargılamak için daha fazla unsura sahip olmaya çalışmak için yetkili bakanları ve İtalyan istihbaratını İtalya’ya çağırdım.” Kesinlikle daha fazlasını söyleyemem, tahminde bulunamam…” diye açıkladı başbakan.

“Uluslararası müttefiklerle temas halindeyiz, daha sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde şimdilik durum değerlendirmesi yapmak ve bilgi alışverişinde bulunmak için bir toplantı yapılıyor. Hepimiz temas halindeyiz” diye ekledi.

“Bunlar son birkaç saatin olayları, Rusya Federasyonu içinde son aylardaki bazı propagandalarla biraz uyumsuz olan kaos durumunun farkında olmadıkları için artık değerlendirme yapmak kolay değil. .. Şimdi – diye devam ediyor Meloni – Avrupa’nın geçmişte her zaman görülmeyen bir kompaktlık, netlik ve stratejik kapasite sergilediği bir konu olan Kiev’e verilen destekten dikkati başka yöne çevirmemeliyiz. Bu yolda devam etmeliyiz. Her halükarda yaşananlar, Rusya’nın rejim içinde güç ve birlik yönünde yaptığı kesin propagandanın ne kadar gerçekle örtüşmediğini bize gösteriyor” dedi.