AB Konseyi ve Meloni, Orban ile Ukrayna ve Salis davası hakkında medyaya çıktı

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Birliğin 27 ülkesinin liderlerinin çok yıllı mali çerçeve üzerinde anlaşmaya varmak üzere Perşembe günü bir araya geldiği Perşembe günü, binden fazla traktör Brüksel sokaklarını kapatmıştı; öyle ki Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Avrupa'ya yürüyerek gelmek zorunda kalmıştı. Bina. Kıta genelinde haftalardır devam eden çiftçi protestosu böylece Avrupa kurumlarının kapısına kadar ulaşırken, hükümet ve devlet başkanları dönemin uzun vadeli bütçesinin gözden geçirilmesi konusundaki çıkmazı aşmaya çalıştı. 2021- 2027, dahil Ukrayna'ya 50 milyar euroluk yardım paketi Viktor Orban'ın Macaristan'ı Aralık ayındaki son zirvede veto etmişti.

Ukrayna'ya yardım, Orban direnişi nasıl kazanıldı?

Orban'ın direncini kırmaya yönelik taslak sonuç metninde iki noktaya yer veriliyor. Öncelikle şunu eklemeliyiz: “Zorunlu hallerde, İki yıl içinde Avrupa Konseyi, Komisyon'u bir revizyon teklifi sunmaya davet edecek” bir sonraki mali çerçeve bağlamında. İkinci nokta, “Avrupa Konseyi'nin hukukun üstünlüğü ilkesinin koşulluluk mekanizmasının uygulanmasına ilişkin Aralık 2020 sonuçlarını hatırlattığını” söylüyor. Üye Devletlere adil davranılmasını sağlamak (Macaristan'ın hâlâ, kendisini hukukun üstünlüğünü ihlal etmekle suçlayan Komisyon tarafından dondurulan yaklaşık 20 milyar Avrupa fonu var, ed.). Sonunda Macaristan başbakanının ördüğü duvar yıkılır ve Konsey anlaşmaya yeşil ışık yaktıBu, Budapeşte ile zorlu müzakerelerde arabulucu rolünü üstlenen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'yi memnun etti.

Gerçekte, çalışmaların başlamasının ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in “anlaşmayı” duyurması yalnızca birkaç dakika sürdü, çünküönceki saatlerde yapılan röportajlarda zaten bir kare bulunmuştu: Orban'ın Amigo Oteli'nde hem Meloni hem de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yüz yüze görüştüğü Çarşamba ve Perşembe arasındaki gece ve üçlünün sınırlı bir toplantısının yapıldığı Europa Binası'nda bu sabah gerçekleşenler Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile liderler. Sonunda Meloni zaferi ilan edebilir: “Çözüm bulmak kolay olmadı; 26 üyeli bir çözümün tehlikeli bir emsal olacağına her zaman ikna olmuştuk. 27'lik bir çözüm için çok çalıştık ve onu eve getirdik“. Orban'la arabuluculuk konusunda ise şunları söylüyor: “Macaristan başbakanıyla birlikte çalışarak, böyle bir dönemde Avrupa'yı bölmememizi sağlayacak bir noktaya ulaşmaya çalıştık çünkü başka sorunlarımız var. Avrupa'da herkesle nasıl diyalog kuracağımızı bilmemiz gerekiyor.” Ancak İtalyan Ilaria Salis'in olayı, iki aşırı sağcıya saldırmak suçlamasıyla bir yıl önce hapse atıldı.

Salis davası

Milanolu öğretmenin zincirlenerek hakim karşısına çıkarılan görüntüleri dünya çapında yayıldı ve İtalyan siyasetinin ve kamuoyunun büyük bir kesiminde öfke uyandırdı. Başbakan, muadilinden mahkumların haklarına saygı gösterilmesini garanti etmesini talep ediyor, bu konuda Orban'dan güvence alıyor, ancak Orban hakimlere karşı düz bir müdahalede bulunamayacağını açıkça belirtiyor: “Ben şunu açıkça ifade ettim: Macaristan başbakanı Meloni ile yaptığı zirvenin ardından, Macar sistemi yargının hükümete değil Parlamentoya bağlı olduğunu söylüyor. “Yargı sistemi hükümetten tamamen bağımsızdır. Yapmaya hakkım olan tek şey” diye ekliyor Orban: Salis'in adil muamele görmesi için etki yaratmak“.

Meloni, Salis için “adil bir yargılama”, ama her şeyden önce “hızlı” bir yargılama umut ediyor: “Başbakan, duruşmanın Mayıs ayına ertelenmesi beni şaşırttı, umarım bu konuda daha fazla şey yapılabilir. Geri kalanı için ne ben ne de Orban yargının vereceği karara dahil olamayacağız. Tek umudum Ilaria Salis'in masumiyetini ve tartışmalı gerçeklere karışmadığını kanıtlayabilmesi. Arka planda Avrupa seçimleri kalıyor ve Haziran seçimlerinden sonra kurulacak ittifaklar sorunu: Bu durumda da Orban önemli bir rol oynuyor, çünkü Macar liderin partisi Fidesz, Meloni'nin başkanlığını yaptığı Avrupalı Muhafazakarlar ailesine katılmak üzere. “Tartışma açık. “Fakat bunu AB oylamasından sonra konuşacağız” diyor bir numaralı Fdi.

Göç akışlarına yönelik kaynaklar

Göçmen cephesinde Meloni olumlu karşılıyor akış yönetimi için Avrupa Konseyi tarafından kaynak tahsisi: “Dış boyuta ayrılan 8 milyar, göç sorununun hem güvenlik düzeyinde hem de bir kalkınma planı çerçevesinde ele alınmasına hizmet ediyor” diyen başbakan, İtalya-Afrika zirvesinin Avrupa'da nasıl gerçekleştiğini vurguladı. Birkaç gün önce Senato'daydı. Meloni'nin ayrıca, binden fazla İtalyan çiftçinin AB Parlamentosu genel merkezine “saldırmasına” yol açan gösterinin nedenlerini savunmak için Brüksel'e gelen Coldiretti Ettore Prandini'nin başkanıyla bir toplantı yapma zamanı da var. Via della Scrofa'nın lideri, “Avrupa'da çiftçilerin haklı olarak yönelttiği soruların çoğuna karşı oy kullanan bir partinin siyasi lideriyim” diye vurguluyor. Ekolojik geçişin ideolojik olmaması gerektiğini ve fikir alışverişinde bulunmamamız gerektiğini söyledik. çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlikle birlikte gelişiyor ve bugün sonuçlarını görmeye başlıyoruz. Avrupa siyaseti değişmeli“.

(Muhabirden Antonio Atte)

Ayrıca okuyun