28 Şubat tutuklusu emekli orgeneral Çetin Doğan: Devletimize yüklü bir maliyete mal olacak İsimli Tıp’a sevkimi kabul etmiyorum!

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugünkü köşesinde, Kalp krizi riski var lakin mahpusta kalsın” denilen 82 yaşındaki 28 Şubat tutuklusu emekli orgeneral Çetin Doğan’ın Adalet Bakanlığı İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı’na yazdığı dilekçeye yer verdi. Karardan siyasi yönlendirme olduğunu düşündüğünü belirttiği dilekçede, “Yukarıda deklare ettiğım niçinlerle devletimize yüklüce bir maliyete mal olacak İstanbul İsimli Tıp 3. İhtisas Heyeti’ne sevkimi kabul etmiyorum” dedi.

14 gün evvel, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımıcısı Doç. Selcen Kundak tarafınca İzmir 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne gönderilen “Heyet Raporu”nda 28 Şubat davası tutuklularından emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın fiziki muayenesi kararında şu bulgular aktarıldı:

“… Hayati tehlikesi olmakla bir arada ikinci hususta belirtilen kaideler yerine getirilmek (İkinci unsur: İlaca devam etmek, denetim yaptırmak) koşulu ile hayati riski cezaevi içerisinde ve haricinde eşit derecededir. Kardiyolojik açıdan ömrünü yalnız idame ettirebilir. Kardiyolojik açıdan ceza infazının tehirine gerek yoktur…”

Altı gün evvel de İsimli Tıp 3. İhtisas Şurası, Çetin Doğan’ın İsimli Tıp’a sevkini istedi. Lakin Çetin Doğan, Adalet Bakanlığı İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı’na iletilmek üzere şu dilekçeyi hazırladı:

“… Kardiyoloji-Kalp ve Damar Cerrahisi’nin ortaklaşa kurul sonucu olarak tanzim ettikleri raporda aşağıdaki tabirler yer almaktadır: ‘Hayati tehlikesi olmakla bir arada ikinci unsurda belirtilen koşullar yerine getirilmek kuralı ile hayati riski cezaevi içerisinde ve haricinde eşit derecededir.’ Bu kararı veren sayın hekimlerin cezaevi kurallarını ve siyasi bir davada karar giymiş olan bir kişi üstündeki tesirlerini yanlışsız takdir edebilmeleri uzmanlık alanlarının farklı olması niçiniyle beklenemez. Kalp damar hastalığı bulunan ve bu niçinle hayati tehlikesi bulunan bir kimsenin, cezaevinde doğal olarak yaşanan gerilim ve hüzünlerle (riskin) artmadığını kabul etmenin gerisinde siyasi bir yönlendirme olduğunu düşünmekteyim.”

Çetin Doğan’ın dilekçesindeki 4’üncü unsur de şöyleki:

“… Üstte deklare ettiğım niçinlerle devletimize yüklüce bir maliyete mal olacak İstanbul İsimli Tıp 3. İhtisas Heyeti’ne sevkimi kabul etmiyorum… İzmir 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu B-58/Buca-İzmir.”

Yazının tamamını okumak için .

TIKLAYIN – 28 Şubat tutuklusu emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan: Hastane, “Kalp krizi riski var lakin mahpusta kalsın” dedi