16 meslek için evrak mecburiliği

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafınca verilen mesleksel yeterlilik dokümanı almayan 16 meslek sahibi, 1 Ocak 2023’ten itibaren çalışamayacak.

Kuaför, hoşluk uzmanı, ahşap mobilya imalatçı, mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme işçisi, elektrik dağıtım şebekesi test bakılırsavlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı mesleklerinde evrak kuralı 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.

Bu mesleklerde, MYK Mesleksel Yeterlilik Dokümanına sahip olmayanlar, 1 Ocak 2023’te itibaren çalıştırılamayacak.

“Mesleki Eğitim Kanunu”na göre ustalık dokümanı alanlar ile Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı mesleksel ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleksel ve teknik eğitim veren okul ve kısımlarından mezun olup diplomalarında yahut ustalık dokümanlarında belirtilen kısım, alan ve kısımlarda çalıştırılanlar için evrak koşulu aranmayacak.

Bu 16 meslekle bir arada mesleksel yeterlilik evrakı zaruriliği bulunan “tehlikeli” ve “fazlaca tehlikeli” sınıftaki meslek sayısı 204’e yükselmiş olacak.