MEB’den yurt haricindeki “FETÖ” okullarını devralmak için kurulan Maarif Vakfı’na 3 yılda 2,1 milyar TL kaynak

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından “Yurt haricindeki FETÖ okullarını devralmak” için kurulan Maarif Vakfı’na, son 3 yılda 2 milyar 183 milyon 547 TL aktardı. Vakfa, 2021 yılında MEB bütçesinden Avrupa Birliği ve Dış Münasebetler Genel Müdürlüğü’nden 6,5 kat daha fazla hisse verildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, kuruluş yasasında yer almasına rağmen Türkiye Maarif Vakfı’na MEB temsilcisinin bulunmadığı bütçeden 2019 yılında aktarılan para 422 milyon 547 bin TL. Vakfa 2020 yılında MEB bütçesinden 684 milyon TL aktarıldı. Vakfın 2021 yılında MEB bütçesinden aldığı hisse ise rekor düzeye ulaştı. MEB’in, “Yardım Yapılan Birlik, Kurum ve Kuruluşlar” ismi altında paylaştığı datalara nazaran, Maarif Vakfı eğitim bütçesinden 2021 yılında tam 1 milyar 77 milyon TL para aldı.

Haberde MEB bütçesinden 2019, 2020 ve 2021 senelerında aldığı toplam para 2 milyar 183 milyon 547 TL’ye ulaşan vakfın, faaliyetleri prestijiyle MEB’de yetki karmaşasına yol açtığı da öğrenildi. MEB çatısı altında olan ve “Bakanlığın milletlerarası işbirliğine dayanan projelerinin uyumunu sağlamak” ile “Dil, tarih yahut kültür birliği bulunan ülke ve topluluklar ile başka ülkelerle işbirliğine yönelik işleri yürütmek” üzere vazifeleri bulunan müdürlükleri ile Maarif’in birebir alanlarda çalışmasının kaynak israfına yol açtığı bedellendiriliyor.