Kaftancıoğlu’nun yargılandığı, Altun’un konutunun fotoğraflanması davasında CHP İlçe Lideri ‘tanık’ olarak dinlendi

taklaci09

Global Mod
Global Mod
CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un konutunun yanındaki yerin fotoğraflarının çekilmesi niçiniyle yargılandığı davada, arazinin fotoğrafını çeken CHP Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş şahit olarak dinlendi. Özçağdaş, “Ben müştekinin konutunun nerede olduğunu dahi bilmem. Orada bulunan bakılırsavliye hangi gayeyle orada olduğumu açıkça söylemiş oldum. Konutun en uzak bölgesinden kulübeye en yakın bölgeden yalnızca boş arazinin bir adet fotoğrafını çektim. Kelam konusu yer Altun’un konutunun olduğu yer değil, boş bir topraktan ibarettir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’un Üsküdar Kuzguncuk’taki meskeninin yanındaki yerin fotoğraflarının çekilmesine ait CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun “özel ömrün kapalılığını ihlal etmeye azmettirme” suçlamasıyla 6 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanmasına bugün devam edildi. Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya taraf avukatları katıldı.

Altun’un avukatı Sezgin Tunç, şikâyetlerinin devam ettiğini, Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını talep ettiklerini söylemiş oldu.

CHP Üsküdar İlçe Lideri şahit olarak dinlendi

Duruşmada, Altun’un meskeninin önündeki alanın fotoğraflarını çektiği argümanıyla Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “özel hayatın kapalılığını ihlal” kabahatinden yargılanan CHP Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş şahit olarak dinlendi.

Özçağdaş, “CHP Üsküdar İlçe Lideriyim. Üsküdar ilçesindeki tüm kamusal işlere benim bakmam ve ilgilenmem gerekir. Bu benim bakılırsavimin bir gereğidir. Olay tarihinde imara karşıt yapılaşma olup olmadığını tespit etmek için belirtilen yere gittim. Yanımda ilçe yöneticileri de bulunuyordu” dedi.

Alandaki polis memurlarına kendisini tanıttığını vurgulayan Özçağdaş, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Ben müştekinin konutunun nerede olduğunu dahi bilmem. Orada bulunan gorevliye hangi amaçla orada olduğumu açıkça söylemiş oldum. Konutun en uzak bölgesinden kulübeye en yakın bölgeden yalnızca boş arazinin bir adet fotoğrafını çektim. Kelam konusu yer Altun’un meskeninin olduğu yer değil, boş bir yerden ibarettir. çabucak sonrasındasında orada bulunan bakılırsavli polislere sonrasındasındaki süreçte arkadaşlarımızın geleceğinin bilgisini verdim. Çekmiş olduğum fotoğrafı Canan Kaftancıoğlu’na gönderdim.”

“Talimat için çekmedim”

“Canan Kaftancıoğlu’nun talimatı yahut azmettirmesi ile kelam konusu fotoğrafı çekmedim” diyen Özçağdaş, belgede bulunan fotoğrafın gösterilmesinin akabinde “Çekmiş olduğum fotoğraf budur. Boş bir arazidir” diye konuştu.

Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç yine kelam alarak “Dosyadaki fotoğrafta yer alan arazi, yerdir. Müvekkillerimin tapulu mülküdür. Meskenin bahçesidir” dedi.

“Delil olan tek fotoğraf boş bir arazi”

Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı da “Dosyada dava konusu meskenin fotoğrafının çekildiği ile ilgili rastgele bir kanıt yer almamaktadır. Evrakta kanıt olarak yer alan tek fotoğraf boş bir arazinin fotoğrafıdır” diyerek Kaftancıoğlu’nun beraatını talep etti.

“Polis memuru da dinlendi”

Şahit olarak dinlenen polis memuru İ.B. ise “Suat Özçağdaş elini üst kaldırarak yere yanlışsız yöneltti. Deklanşöre basıp basmadığını görmedim. Kaçak yapılaşmayı denetim etmek için geldiklerini söylemiş olduler. Suat Özçağdaş kendisinin CHP Üsküdar İlçe Lideri olduğunu söylemiş oldu. sonrasındasında yine geleceğini söyleyerek oradan ayrıldılar” diye konuştu. Belgedeki fotoğrafın gösterilmesinin akabinde kelam alan şahit, kelam konusu fotoğrafın Altun’un konutunun yanındaki arazi olduğunu söylemiş oldu.

Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 24 Haziran 2022 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, CHP Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş’ın 21 Nisan 2020’de Fahrettin Altun ile ailesi tarafınca kullanılan bahçeli meskenin fotoğrafını çektiği, bu türlü kayda aldığı imgeyi de Canan Kaftancıoğlu’na göndermek suretiyle ifşa ettiği savunuldu. Altun’un avukatının savcılığa başvurarak Suat Özçağdaş’ın, Canan Kaftancıoğlu tarafınca azmettirildiğini belirtip şikâyetçi olduğu kaydedildi.

İddianamede, Kaftancıoğlu’nun “özel ömrün kapalılığını ihlal etmeye azmettirme” sebebi öne sürülerek 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.