Halk sıhhati uzmanı uyardı: Zelzele bölgesinde su kirlenmiş olabilir

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, kaynağı belgisiz suların içilmemesi ve kullanılmaması konusunda ihtarda bulundu.

Diken’in haberine bakılırsa, Doç. Dr. Yavuz, zelzele bölgesinde su şebekesinin kesinlikle denetim edilmesi, kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi ve kullanılmaması konusunda uyardı. Sarsıntı daha sonrası su dağıtım sistemlerinin ziyan bakılırsabileceğini söz eden Yavuz, şöyle konuştu:

Belki birinci günlerde değil lakin daha sonrasında kimileri uzun müddetli olabilecek bulaşıcı hastalık riski oluşturabilir. Su depoları ve su dağıtım sistemleri yani şebeke sistemi, suyun kirlenmesini önleyecek biçimde kapalı sistemler ve dışarıdan gelebilecek hem mikrobik tıpkı vakitte kimyasal risklere karşı bariyer oluştururlar. Bu bariyerlerin hasar görmesi kirlenme riskini artırır. Deprem bölgesinde etraf sıhhati açısından kesinlikle bir risk değerlendirmesi yapılmalı. Ayrıyeten zelzele yaşanan bölgede nükleer santral kurulduğunu da unutmamak gerekir. Bu tip tesislerin bölgeyi etkileyecek afetler daha sonrası önemli problemler yaratabileceği unutulmamalı.”

“Deprem bölgelerinde suyla ilgili bir risk değerlendirmesi yapılması gerekir”

Zarar goren borulardan toprak ve başka atıklar sus sistemine karışabileceğini söyleyen Yavuz, dedi.

Yavuz kirlenen suyun ishal yapabileceğini aktarırken, “Bunun yanında bulantı, kusma, karın ağrısı, deride tahriş vb. belirtilere de niye olabilir. Belirtiler sudaki kirleticinin cinsine, içilen su ölçüsüne, kirli suyu içen kişinin yaşına vb. bakılırsa değişiklik gösterebilir” ifadelerini kullandı.

“Kullanacağımız su berrak olmalıdır”

Yavuz kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bizim için değerli olan kullandığımız suyun da içtiğimiz su kadar inançlı olması. Bu niçinle de diş fırçalarken, banyo ya da yemek yaparken, zerzevat ve meyve tüketirken de kullandığımız su inançlı olmalı. İhtarlar zerzevat ve meyveleri yıkarken de dikkate alınmalı. Kirli bir suyla yıkanan meyve yenmesi de riskli. İnançlı olup olmadığını bilmiyorsak birtakım fizikî özelliklerine bakabiliriz. Kullanacağımız su berrak olmalıdır, bulanık suyun kirli olma riski vardır. Su kokusuz ve renksiz olmalıdır.”

TIKLAYIN I Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğünde zelzele | Dakika dakika gelişmeler