Berkin Elvan’ın annesi ve babası “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılanıyor: “Meydanlarda yuhalattı, asıl hakarete uğrayan benim”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Seyahat Parkı hareketleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi kararı hayatını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında çocuklarının öldürülmesine dair davanın duruşmalarının akabinde adliye önünde yaptıkları açıklamalar niçiniyle, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan dava, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gülsüm Elvan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydanlarda yuhalatıldığını hatırlatarak, “Asıl hakarete uğrayan benim” dedi.

Medyascope’tan Beyza Kural’ın haberine nazaran, Bugün (21 Nisan) yapılan duruşmaya Gülsüm Elvan ve Sami Elvan avukatları ile katılırken, evrakta mağdur sıfatıyla yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı.

“Kimseye hakaret etmedik”

Sami Elvan, “Ben söylemiş olduklerimin gerisindeyim. Cumhurbaşkanı, çocuğumuzun öldüğü devirde başbakandı. Kendisinin çocuğumuzla ilgili şahsen söylemiş olduği cümleler var, ‘Emri ben verdim, polisimin arkasındayım’ demişti. Cümlelerim cumhurbaşkanının beyanına karşılık söylenmiştir, hakaret olarak kabul etmiyorum. Kimseye hakaret etmedik” diyerek beraatlarını talep etti.

“Asıl hakarete uğrayan benim”

Gülsüm Elvan, “Burada hakaret yok. Çocuğum 14 yaşında. 14 yaşında çocuk terörist olabilir mi? Bize terörist deyip her insanın önüne attı, meydanlarda yuhalattı asıl hakarete uğrayan benim” diyerek hakaret kastı olmadığını belirtti.

Mahkeme, manzaraların tahlillerinin yapılması için ekspere gönderilmesine karar verdi. Gelecek duruşma 25 Ekim’de görülecek.